Jakich informacji należy udzielić firmie, którą prosimy o usunięcie gniazda os?

Osy mogą tworzyć swoje gniazda w sposób błyskawiczny. Ich obecność w domu lub jego otoczeniu jest nie tylko uciążliwa, ale przede wszystkim niebezpieczna. Wiele osób, szczególnie dzieci, jest uczulona na jad tych owadów, więc ukąszenie może spowodować groźny wstrząs anafilaktyczny. Z prośbą o usunięcie gniazda powinno się zwrócić do specjalistycznej firmy. Podpowiadamy, o czym należy poinformować jej przedstawiciela przed interwencją.

gniazdo os

Co powinna wiedzieć firma przed usunięciem gniazda os?

Najważniejsza zasada dotycząca gniazd owadów mówi, że w żadnym wypadku nie należy usuwać ich samodzielnie. Osy są jednymi z najbardziej agresywnych zwierząt i mogą spowodować poważne zagrożenie zdrowia i życia, nawet u osób, które nie są uczulone na ich jad. Po skontaktowaniu się z odpowiednią firmą należy poinformować o dokładnej lub przypuszczalnej lokalizacji gniazda.

Specjaliści z firmy Bogel tłumaczą, że: Osy najczęściej budują gniazda na poddaszu, w drewnianych altanach, a nawet przy oknach. Od lokalizacji zależy sposób likwidacji struktury, oraz  zabezpieczenie pozostałej części lokalu.

Firma, z którą się kontaktujemy, powinna wiedzieć o ewentualnie podjętych samodzielnie interwencjach. Jeśli już doszło do uszkodzenia gniazda, powinniśmy jak najszybciej ewakuować się z mieszkania. Ważna jest też informacja o alergiach na jad os oraz podstawowych kwestiach, takich jak adres i ewentualne wskazówki dojazdu.

Przebieg usuwania gniazda

Do usuwania gniazda można przystąpić o każdej porze dnia, byleby nie padało i temperatura na zewnątrz sprzyjała wylotom os z gniazda. Wtedy owady są w stanie uśpienia, więc nie są tak agresywne i niebezpieczne.

W usuwaniu gniazda os aktualnie najlepiej sprawdza się technika opryskowa i opylania. Substancje wprowadzane do siedliska owadów mają na celu ich unieruchomienie. Czasami specjaliści od razu wykorzystują preparaty owadobójcze. Pomocne są w tym lance o długości nawet 5 metrów. Po unieszkodliwieniu os można przystąpić do usunięcia i utylizacji gniazda.

Czy można zapobiegać zagnieżdżaniu się os w domu?

Osy i inne niebezpieczne owady, dostają się do budynków przez wszelkie szczeliny w ścianach i stropach. Podstawową czynnością jest więc uszczelnienie całego domu oraz garażu, szopki i kotłowni. Można użyć do tego silikonu, pianki lub gipsu.

Warto również regularnie, szczególnie wiosną, obserwować wszystkie zakamarki w budynkach. Po zauważeniu najdrobniejszego zalążka gniazda trzeba niezwłocznie powiadomić odpowiednią firmę. Co ciekawe, osy bardzo nie lubią woni czosnku, lawendy i pelargonii. Naturalnym wrogiem wszelkich owadów są też ptaki, dlatego na posesji warto umieścić budkę lęgową.

śr. ocena 0 / głosów 0