Jaki rower kupić? Podstawowe rodzaje rowerów

Rower przeżywa w ostatnich latach istny renesans na polskich drogach. Coraz więcej osób docenia walory tego prostego środka transportu – jego zwinność, szczególnie przydatną w zatłoczonych miastach, ekologiczność oraz pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję organizmu. Jednak rower rowerowi nierówny – zanim udamy się do sklepu w celu kupienia dwuśladu, powinniśmy wiedzieć, czego właściwie potrzebujemy.

rower

Rower miejski

Tak jak sugeruje jego nazwa, rower miejski to najlepszy wybór do poruszania się po utwardzonych nawierzchniach w mieście. Rama roweru miejskiego wymusza zachowanie wyprostowanej postawy, co z jednej strony nie obciąża naszego kręgosłupa, z drugiej jednak uniemożliwia osiąganie zbyt dużych prędkości. Czy jest to wada? Warto zwrócić uwagę, że w mieście, gdzie co chwilę zatrzymujemy się na skrzyżowaniach bardzo szybka jazda i tak jest możliwa tylko na nielicznych odcinkach. Kolejna zaleta to stosunkowo prosta budowa, powodująca, że rowery miejskie są bardzo proste w eksploatacji i konserwacji, szczególnie przez mniej doświadczonych rowerzystów.

Rower górski

„Górale” były swego czasu najchętniej kupowanymi rowerami na rynku – uznawane były za uniwersalne dwuślady, które świetnie radzą sobie na każdej nawierzchni, zarówno w mieście, jak i w terenie. Czy tak jest naprawdę? Choć rowerem górskim można jeździć po utwardzonych drogach, to należy pamiętać, że ich opony z bieżnikiem będą stawiać w takich warunkach spory opór – co oznacza, że musimy w rozpędzenie roweru górskiego włożyć więcej wysiłku, niż w przypadku rowerów szosowych. Druga kwestia to rama wymuszająca pochylenie ciała, co znajduje zastosowanie w trudnych warunkach, kiedy np. jedziemy pod górę, jednak na dłuższą metę przy jeździe po płaskim terenie może być męczące. Generalnie rowery górskie to niezastąpiony sprzęt dla osób, które dużo jeżdżą po leśnych i górskich szlakach – w takich warunkach radzą sobie najlepiej. Szeroki ich wybór znajdziemy w ofercie sklepu Activesport.eu.

Rower szosowy

Czyli popularna kolarzówka to pojazd dla osób, które jazdę na rowerze uprawiają sportowo, a ich celem jest osiąganie bardzo dużych prędkości na twardych nawierzchniach. Szybkość rowerów szosowych wynika z dwóch czynników. Po pierwsze – rama jest lekka i zmusza rowerzystę do znacznego pochylenia się. W ten sposób zmniejszany jest opór powietrza podczas jazdy. Po drugie – wąskie, gładkie opony, zapewniające niskie opory toczenia. Jeśli planujemy kupno kolarzówki, pamiętajmy, że to sprzęt sportowy – komfort jazdy nie jest w nich priorytetem.

Rower trekkingowy

Ten typ roweru stanowi swego rodzaju hybrydę wszystkich omówionych do tej pory – zapewnia szybką jazdę jak kolarzówka, sprawność w terenie „górala” oraz wygodę roweru miejskiego. Pojazdy te przeznaczone są dla osób uprawiających turystykę rowerową, idealnie spiszą się na wielodniowe wyprawy. Specjalna, solidna rama wymusza postawę półpochyloną, które jest wygodniejsza niż na kolarzówce, a jednocześnie zapewnia mniejszy opór powietrza niż rower miejski – rama ponadto umożliwia doczepienie do niej licznych akcesoriów, między innymi sakw na bagaż. Opony do roweru trekkingowego posiadają płytszy niż w rowerach górskich bieżnik, co zapewnia dobre prowadzenie w terenie oraz szybko na twardych nawierzchniach.

śr. ocena 5 / głosów 5