Jaka wkładka będzie odpowiednia do butów dla dzieci?

Kupując buty, szczególnie dla najmłodszych, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na ich estetykę, ale także na to, czy są wygodne i zdrowe dla naszych stóp. W Internecie znajdziemy porady związane z wkładkami do butów sportowych, roboczych oraz o wkładkach żelowych, które mają poprawiać komfort chodzenia. Rzadko wspomina się jednak o wkładkach do butów casualowych, które przecież nosimy na co dzień. Jakie są najlepsze wkładki dla dzieci?

obuwie dzieciece

Solidne obuwie

Kupując buty, powinniśmy mieć pewność, że będą one solidne. Czyli jakie? Przede wszystkim, muszą stabilizować stopę i niwelować ryzyko urazu w czasie potknięcia, upadku, niewłaściwego ustawienia stopy. Buty powinny zabezpieczać stopę oraz staw skokowy. Istotna jest zarówno górna część buta, jak i podeszwa. Nie może być ani zbyt miękka, ani zbyt twarda. Buty wykonane z dobrej jakości materiału są zwykle wykonywane ręcznie, jak te które znajdziemy w sklepie Trammpy, której większość wyrobów posiada certyfikat “Dobre Buty”. W tanich butach produkowanych masowo często klejonych, a nie szytych, często zdarzają się defekty, przez co stają się one niekomfortowe.

Wkładki idealne

Najlepsze wkładki do butów na co dzień, nie tylko dla maluchów, powinny być wykonane ze skóry. Żaden syntetyczny materiał nie ma takich samych właściwości i nie jest tak przyjazny dla wrażliwych stóp. W obuwiu dla dzieci najlepsze są wkładki profilujące, które zapewniają prawidłowe ułożenie stopy. Dodatkowym atutem jest zawartość składników aktywnych, które niwelują zapach. Pod wkładką właściwą, która bezpośrednio dotyka naszej stopy, powinna się znajdować powłoka antybakteryjna. To w niej zwykle umieszcza się aktywny węgiel, który przenikając przez perforacje, niweluje nieprzyjemne zapachy.

Mity o wkładkach do butów

To prawda, że specjalnie profilowane wkładki do butów do biegania potrafią zdziałać cuda, to prawda, że wkładki filcowe sprawdzają się w ciężkim obuwiu roboczym, ale nieprawdą jest magiczne działanie wkładek żelowych. Na rynku dostępne są także półwkładki, podpiętki czy zapiętki wykonane z syntetycznej gumy. Przypominają poduszeczki pod nadgarstek w podkładkach pod myszkę komputera. Są one jednak niezdrowe dla stóp, ponieważ powodują zwiększoną potliwość, a stopy układają się w nienaturalny sposób. Jeśli kupiliśmy buty, które notorycznie powodują odciski, oznacza to po prostu zły wybór. Nie ma sensu próbować zmieniać ich kształtu wypełniaczami.