Jak zorganizować udane szkolenie firmowe?

W celu zorganizowania efektywnego szkolenia firmowego dla pracowników trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Należy do nich między innymi wybór odpowiedniej sali konferencyjnej spełniającej określone wymogi oraz zadbanie o takie czynniki, jak poczęstunek i nocleg, a także dodatkowe atrakcje po pracy sprzyjające odpoczynkowi i integracji uczestników szkolenia.

szkolenie-firmowe

Wybór sali konferencyjnej

Kiedy organizujemy szkolenie firmowe, jedną z najważniejszych decyzji, którą musimy podjąć, staje się wybór sali konferencyjnej. Należy pamiętać, że musi być ona ściśle dopasowana do charakteru spotkania i liczby osób w nim uczestniczących. Istotne jest, aby posiadała odpowiednie zaplecze techniczne przyczyniające się w znaczny sposób do efektywnej pracy –  informuje nasz rozmówca reprezentujący Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe Dzikie Wino.

Niezbędny sprzęt, w jaki powinna być wyposażona, to przede wszystkim projektory multimedialne, odtwarzacze DVD, ekrany LCD, czy wskaźniki laserowe, a także dostęp do stałego łącza internetowego. Przydatne mogą okazać się również mikrofony bezprzewodowe. Inne czynniki mające wpływ na komfort i samopoczucie uczestników, a przez to także na ich wydajność i jakość pracy, to odpowiednie oświetlenie, nagłośnienie i dobra akustyka. Sala powinna również być klimatyzowana.

Ważne jest, aby miejsce, w którym będzie odbywało się szkolenie nie okazało się zbyt duże ani zbyt małe, gdyż może to zakłócić jego przebieg. W pierwszym wypadku ryzykujemy, że występ prelegenta nie będzie dobrze słyszalny, a komunikacja między uczestnikami stanie się utrudniona. W drugim zaś istnieje obawa, iż sala nie pomieści wszystkich gości, a miejsce szkolenia stanie się tłoczne i duszne.

Poczęstunek

Bardzo istotnym czynnikiem podczas szkolenia jest także odpowiedni poczęstunek. W trakcie spotkania, szczególnie jeśli jest ono długie, każdy uczestnik z pewnością chętnie napije się kawy lub herbaty, a także zje drobny posiłek. Poczęstunek składający się z przekąsek takich jak owoce czy ciasteczka z pewnością sprawi, iż szkolenie firmowe stanie się bardziej przyjemnym wydarzeniem. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że planując konferencję całodniową lub kilkudniową należy zapewnić gościom ciepłe posiłki.

Nocleg

Obecnie coraz bardziej popularne staje się organizowanie szkoleń wyjazdowych obejmujących kilka dni. W takiej sytuacji niezbędne jest zarezerwowanie noclegu. Pamiętajmy, aby pokoje wynajęte były w miejscu, które dysponuje odpowiednią salą konferencyjną, co wyeliminuje konieczność dojazdu na szkolenie. Jeżeli spotkanie planujemy rozpocząć we wczesnych godzinach porannych, dobrze jest przyjechać na miejsce już dzień wcześniej. Nie można pominąć faktu, iż wyjazdy szkoleniowe niejednokrotnie stają się także formą integracji pracowników, która również przyczynia się do efektywności ich pracy, dlatego warto zadbać, aby miejsce, w którym zamierzamy się zatrzymać, oferowało także dodatkowe atrakcje zapewniające relaks i odpoczynek po dniu pracy.

śr. ocena 5 / głosów 5