Jak zmienić dotychczasową ścieżkę zawodową?

Od co najmniej kilkunastu lat rynek wymaga od nas elastyczności. Raz zdobyty zawód nie gwarantuje dobrej pracy. W poszukiwaniu nowych perspektyw zawodowych podnosimy swoje kwalifikacje, a czasami wręcz diametralnie zmieniamy obraną wcześniej ścieżkę kariery. Jak to zrobić, by wyjść z tej zmiany z sukcesem?

sciezka-zawodowa

Wyznacz sobie cele

Pierwszym i najważniejszym pytaniem, na które sobie musimy odpowiedzieć jest: co chcemy robić? Warto pomyśleć o tym, gdzie siebie widzimy również za kilka czy kilkanaście lat. Co nam nie odpowiada w obecnej pracy? Czy absolutnie wszystko chcemy zmienić, czy wystarczą jedynie drobne korekty? Wyznaczając sobie cele, warto wziąć pod uwagę możliwości i ograniczenia rynku pracy. Przyjrzyj się ogłoszeniom o pracę w Twojej przyszłej branży, poczytaj o zarobkach i wymaganiach stawianych kandydatom. Może zmiana dotychczasowej ścieżki zawodowej wymagać będzie uzupełnienia kwalifikacji czy podszlifowania języka obcego? Na szczęście nie we wszystkich zawodach, nawet tych dobrze opłacanych, wymagane są studia kierunkowe. Czasami wystarczy dobry kurs zawodowy – jak np. te organizowane w Ośrodku Kształcenia Zawodowego KURSAL. Jeśli masz taką możliwość, poczekaj z porzuceniem dotychczasowej pracy, aż będziesz dobrze przygotowany do podjęcia nowych wyzwań zawodowych.

Określ swoje predyspozycje zawodowe

Przy tej okazji warto również przyjrzeć się swoim cechom charakteru – bo może źle dobrałeś profesję do naszego usposobienia? Może jesteś typem samotnika i introwertyka, a Twoja praca wymaga częstych kontaktów z ludźmi? Albo na odwrót – źle się czujesz siedząc przez cały dzień przed monitorem, bo Twoim marzeniem jest np. praca w dziale sprzedaży. Wszystkie wnioski wysunięte przy tej autoanalizie mogą okazać się cenne. Może być też tak, że masz pasję, której realizację zawsze odkładałeś na później. Utrata dotychczasowej pracy może się okazać w tej sytuacji szansą na realizację dawnych marzeń.

Popraw swoje CV

Kiedy już rozpatrzysz się, co chcesz robić i do czego masz predyspozycje – przychodzi pora na poprawienie swoje CV. Trzeba je stworzyć na nowo pod kątem nowej branży i stanowiska, na którym masz zamiar pracować. W swoim życiorysie podkreśl te elementy, które mogą okazać się interesujące dla nowego pracodawcy. Fałszywa skromność nie jest wskazana – jeśli tylko możesz się czymś pochwalić, rób to!