Jak zatrzymać biegunkę u psa? Porady i wskazówki

O biegunce u psa mówi się, gdy częstotliwość wypróżnień oraz ilość oddawanego stolca jest zwiększona. Dodatkowo, podczas biegunki, kał ma formę półpłynną lub płynną i może mieć różny kolor, a także dodatkowo zawierać m.in. śluz, krew lub ropę. Jakie są przyczyny powstawania biegunki u czworonogów? Dowiedz się, jak skutecznie ją leczyć, aby ten objaw był zagrożeniem dla zdrowia oraz życia pupila.

Czemu występuje biegunka u psa? – przyczyny

Biegunka u psa to stan, który zazwyczaj trwa krótko i wiąże się z objawami współistniejącymi takimi jak ogólne osłabienie, odwodnienie, wymioty, a czasem też wystąpieniem gorączki. Najczęściej jest to biegunka ostra, która trwa maksymalnie 14 dni i pojawia się nagle. Czasem może zamienić się w biegunkę przewlekłą, która zwiastuje poważne choroby i zagraża życiu czworonoga. Najczęściej jednak biegunka u psa występuje w wyniku:

  • spożycia nieświeżej żywności,
  • nietolerancji konkretnego składnika znajdującego się np. w karmie,
  • alergii na podawaną żywność,
  • chorób wirusowych, bakteryjnych i pasożytniczych,
  • stresu,
  • zażywania leków, które nie są przez niego tolerowane,
  • reakcji na szczepienie.

Niestety, biegunka u psa może być też objawem występującym z powodu poważnych chorób takich jak nowotwory lub w schorzeniach trzustki, wątroby i innych organów układu pokarmowego.

Jak leczyć biegunkę u psa?

Biegunka u psa to stan, który jest frustrujący zarówno dla czworonoga, jak i dla właściciela, który często zastanawia się, co w tej sytuacji robić. Warto podkreślić, że jeśli biegunki nie występują u pupila często, a oprócz tego pies czuje się dobrze tj. spożywa posiłki, pije i ogólnie jest zdrowy, to z wizytą u weterynarza można zaczekać 24 godziny.

Warto wtedy zastosować preparat z węglem aktywnym (stosuje się go nie tylko przy biegunce, ale także gdy pies ma gazy, wzdęcia i nieprzyjemny oddech), który zmniejszy przenikanie wody do jelit i tym samym przyczyni się do zmniejszenia objawów – podkreśla producent preparatów MyPupillo.

Jeśli jednak objawy nie ustaną, konieczna jest wizyta w przychodni weterynaryjnej. Z kolei natychmiastowa interwencja jest konieczna, gdy u psa występują także objawy towarzyszące oraz gdy biegunki są częste i regularne. W takich przypadkach konieczna będzie specjalistyczna diagnostyka, która pomoże ustalić przyczynę ich występowania. Wykonywane są wtedy badania takie jak USG, RTG, morfologia krwi z biochemią, badanie moczu i kału itp. Dodatkowo, podawane są leki przeciwbiegunkowe oraz elektrolity.

śr. ocena 5 / głosów 5