Jak wybrać krzesło dla dziecka?

Pociecha rośnie i zaczyna chodzić do szkoły? Jeśli jesteś ze swoim dzieckiem na tym etapie, to dobrze jest rozejrzeć się za optymalnym modelem krzesła biurkowego. Taki mebel powinien zapewniać stabilne podparcie dla wciąż rozwijającego się kręgosłupa, szczególnie że okres szkolny wiąże się często z wielogodzinnym rozwiązywaniem zadań domowych przy biurku. Jaki model krzesła biurkowego wybrać i na co warto zwracać uwagę przy zakupie?

Dlaczego warto postawić na krzesło ergonomiczne dla dzieci?

Trzeba pamiętać o tym, że przy wielogodzinnej pracy przy biurku kręgosłup cały czas jest w akcji, a mięśnie się napinają. Dobrej jakości krzesło ergonomiczne dla dziecka daje gwarancję komfortu i nie powoduje wad postawy – jest to bardzo ważne, bo obecnie dużo mówi się o skoliozie i innych zaburzeniach wśród dzieci w wieku szkolnym.

Zdrowie i wygoda przede wszystkim

Wiesz już, że warto postawić na profesjonalne krzesło dla dziecka. Ale czym dokładnie powinno się ono charakteryzować?

Siedzisko i oparcie powinny podpierać wszystkie części kręgosłupa, tak by tworzył on literę S. Przy zakupie zwróć więc uwagę na specyficzne uwypuklenie podpierające odcinek lędźwiowo-krzyżowy. Wysokość krzesła powinna być regulowana, tak by stopy opierały się o podłogę.

Dobre krzesło dla dziecka powinno być wyposażone w regulowany zagłówek i wygodne podłokietniki. Szczególnie drugie z wymienionych elementów są przydatne dla dziecka. Jak wyjaśnia ekspert z firmy AleKrzesła:

Dzięki podłokietnikom łatwiej jest utrzymać wyprostowane plecy, a ponadto zmniejsza się napięcie mięśni w ramionach i rękach.

Najlepiej, by siedzisko było być płaskie, jedynie z zaokrągloną przednią krawędzią.

Obrotowe fotele dla dzieci

Standardowe fotele obrotowe, wsparte na krzyżaku z pięcioma kółkami, cieszą się sporą popularnością wśród dzieci i rodziców. Umożliwiają swobodne przemieszczanie się na przykład między regałem z książkami a biurkiem. Ponadto – w pewnym sensie – rekompensują dziecku wielogodzinną postawę siedzącą.

Ważne jest jednak, by obrotowy fotel dla dziecka miał tzw. samohamowane kółka, gdyż tylko takie dają gwarancję bezpieczeństwa. Zwróć też uwagę na to, by kółka pracowały jak najbardziej płynnie, bo nie ma nic gorszego niż „zacinający się” fotel obrotowy. Pamiętaj o tym, że jeśli pod biurkiem znajduje się dywan, lepiej sprawdzą się kółka wykonane z twardego materiału.

Na miarę indywidualnych potrzeb – regulacja krzesła dla dziecka

Bardzo trudno jest wyprodukować taki model krzesła, by odpowiadało ono potrzebom każdego dziecka i było idealne w każdym calu. Nieraz zdarza się, że dany produkt ma idealne siedzisko i kąt odchylenia, ale wysokość konstrukcji nie jest odpowiednia. Właśnie dlatego przy zakupie dobrze jest zwracać uwagę na system regulacji. Im bardzie zaawansowany, tym lepiej.

Regulacja krzesła dla dziecka jest ważna jeszcze z innego względu – maluch stale rośnie, a wraz z upływającymi latami zmieniają się jego potrzeby. Wybierz taki model krzesła, który będzie „rosnąć” wraz z Twoją pociechą.

śr. ocena 5 / głosów 5