Jak wybrać akcesoria meblowe?

Projektując daną przestrzeń czy mebel, chcielibyśmy uzyskać efekt nie tylko maksymalnie estetyczny, ale i funkcjonalny. Właśnie to drugie kryterium w znacznej mierze zależy od doboru odpowiednich akcesoriów meblowych. Chodzi o to, by zoptymalizować powierzchnię, wykorzystać każdy jej skrawek i dodatkowo sprawić, by codzienne użytkowanie tych rozwiązań przebiegało niejako intuicyjnie, a nie wymagało dodatkowej instrukcji obsługi.

akcesoria-meblowe

Wyobraźmy sobie zatem bezszelestnie zamykające się biurowe czy kuchenne szuflady. Pstrokate teczki z dokumentami schowane za płynnie podnoszącymi się żaluzjami, a wielobarwne stosy kubków i talerzy zamknięte za estetycznymi płaszczyznami frontów meblowych, zaopatrzonych w zawiasy działające lekko i cichutko.

Czas zatem przyjrzeć się z bliska konkretnym rozwiązaniom.

Kuchnia

W nowo projektowanych przestrzeniach strefa kuchenna często jest oddzielona od reszty pomieszczenia jedynie umowną granicą. Tym istotniejsze wydaje się korzystanie z nowoczesnych akcesoriów meblowych, ułatwiających odpowiednie zagospodarowanie nawet najmniejszej powierzchni w celu utrzymania porządku. Systemy cargo, czy półki obrotowe, dostosowane specjalnie do szafek narożnych sprawią, że zawartość będzie łatwiej dostępna, a nawet najbardziej nieforemne kuchenne sprzęty dadzą się okiełznać. Z kolei rozmaitego rodzaju ociekarki ukryte we wnętrzu szafek sprawią, że stosy umytych naczyń nie będą zalegać na kuchennym blacie. W miejscach, które mają bezpośredni kontakt z żywnością zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału wykonane są dane akcesoria i czy będą łatwe w czyszczeniu.

Dwa w jednym

Jeżeli chodzi o podwyższenie walorów estetycznych, zwłaszcza w przestrzeniach, w których funkcje pomieszczeń są połączone – na przykład: salon z aneksem kuchennym, czy kuchnia w małym biurze, warto przyjrzeć się systemom servo-drive, dzięki którym za jednym frontem meblowym ukryty zostaje zestaw szuflad różnej głębokości. Daje to możliwość zachowania jednego rytmu frontów. Natomiast, co się tyczy komfortu użytkowania, tak zwane aventosy zdejmą z nas stres związany z bolesnym obijaniem się głową o fronty szafek, ponieważ uniosą te fronty do góry, udostępniając znakomicie całą zawartość półek.

Łazienka

Wybierając akcesoria meblowe do łazienki powinniśmy wziąć pod uwagę optymalizację przechowywania opakowań z kosmetykami i środków czystości – tu świetnie zafunkcjonują systemy typu cargo mini i koszyki na kosmetyki. Z kolei rzeczy przeznaczone do uprania wymagają osłoniętych, ale jednocześnie umożliwiających dostęp powietrza koszy i segregatorów. Należy pamiętać, by wybrane akcesoria były łatwe w czyszczeniu oraz odporne na wilgoć.

Wytrzymałość

Charakterystyczną cechą nowoczesnych akcesoriów meblowych jest to, że ułatwiają multifunkcjonalność przestrzeni. W związku z czym, poszczególne jej elementy charakteryzuje mobilność, czego przykładem są osadzone na kółkach szafki pod biurkami i fotele biurowe, czy systemy drzwi przesuwnych. Należy być świadomym, że każdy element ruchomy potencjalnie jest jednak bardziej awaryjny.

Bardzo istotne znaczenie ma wysoka wytrzymałość i jakość wybieranych produktów. Powinny być one poddawane odpowiednim testom wytrzymałościowym, co istotne jest zwłaszcza w rozwiązaniach obiektowych – hotelowych, czy biurowych – kiedy obciążenia są znacznie większe niż w użytkowaniu indywidualnym – mówi projektant z częstochowskiej firmy Rudex.

Światło

Dobierając akcesoria meblowe, nie wolno zapominać o elementach oświetleniowych. Podnoszą komfort, tworzą nastrój, budują optyczne podziały przestrzeni. Jeżeli dodatkowo leży nam na sercu ilość zużytej energii, warto rozważyć rozwiązania wykorzystujące oświetlenie LED. Doskonale sprawdzi się ono w łazience (należy tylko wtedy szczególnie pamiętać o stopniu odporności oprawy IP44), kuchni – doświetlając nam blat roboczy, czy biurze – optymalnie oświetlając stanowisko pracy.

Wydawałoby się, że akcesoria meblowe to coś małego i nieistotnego… Faktycznie rozmiarowo bywają niewielkie, ale dzięki ich odpowiedniemu dobraniu, przyjemność użytkowania danej przestrzeni zdecydowanie rośnie.

śr. ocena 5 / głosów 6