Jak przygotować szklane przedmioty do transportu?

Transport szkła to wyjątkowo trudne zadanie. Tymczasem w naszym otoczeniu nie brak wykonanych z niego przedmiotów. Przeprowadzając się, chcesz zabrać do nowego lokalu lustra, szklane blaty, ściankę działową, żyrandol lub inne elementy wykonane z tego kruchego materiału? Koniecznie zadbaj o ich solidne zabezpieczenie. Podpowiadamy, jak przygotować szklane przedmioty do przewiezienia.

bezpieczny transport szkla przeprowadzka

Przygotowanie szkła do transportu

Planując przygotowanie elementów ze szkła do transportu, trzeba zastanowić się nad wszystkimi ewentualnymi zagrożeniami. Dla szkła niebezpieczne są nie tylko uderzenia i zarysowania. Wykonane z niego elementy mogą kruszyć się i pękać również w wyniku nacisku innych ciężki przedmiotów oraz wstrząsów, których czasem nie sposób uniknąć podczas jazdy samochodem. Jak zabezpieczyć szkło przed wszystkimi zagrożeniami?

Po pierwsze potrzebne są odpowiednie materiały do pakowania: folia bąbelkowa, papier, pianki, kartony, foliowe poduszeczki itp. Po drugie rodzaj opakowania i sposób, w jaki zostanie ono użyte, trzeba dopasować do kształtów i gabarytów każdego z przedmiotów. Opakowanie służy nie tylko ochronie szkła przed naciskami i uderzeniami z zewnątrz, ale też przed przemieszczaniem się kruchych elementów wewnątrz pudła. Niewielkie przedmioty pakowane zbiorczo, nie mogą obijać się o siebie. Elementy pakowane pojedynczo muszą być chronione kilkoma warstwami.

Kolejną ważną kwestią jest oznaczenie zapakowanego szkła. Osoba, która będzie przenosić ładunek i mocować go w samochodzie, nie może mieć wątpliwości co do jego zawartości. Dlatego na opakowaniu powinna znaleźć się etykieta informująca o tym, że w środku znajdują się przedmioty kruche i wrażliwe. W niektórych przypadkach oznaczenie warto uzupełnić naklejką w postaci strzałki sugerującej prawidłowe ustawienie paczki w czasie transportu.

Bezpieczeństwo szkła podczas transportu

Nawet z najlepiej opakowanymi elementami ze szkła trzeba obchodzić się ostrożnie. Upadek z wysokości, bardzo mocne wstrząsy lub silny nacisk na pakunek może doprowadzić do uszkodzenia jego zawartości. W związku z tym podczas załadunku dobytku naszych klientów na samochody przykładamy szczególną wagę do ustawienia i unieruchomienia paczek z delikatną zawartością oraz tych znajdujących się w ich otoczeniu

– mówi ekspert na warszawskiej firmy Akces.

Zabezpieczenie szkła na samochodzie jest szalenie ważne, biorąc pod uwagę wątpliwą jakość nawierzchni polskich dróg oraz fakt, że niektórych zdarzeń na trasie po prostu nie da się przewidzieć. Dobra firma transportowa powinna  zadbać o stabilizację ładunku i w razie potrzeby użyć dodatkowych materiałów amortyzujących ewentualne uderzenia. Osoby, które zamawiają usługę transportową dla wyjątkowo cennych, a jednocześnie wrażliwych przedmiotów niekiedy decydują się też na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

śr. ocena 5 / głosów 1