Jak przygotować konstrukcje stalowe pod scenografię?

Konstrukcje stalowe pod scenografię stanowią wyjątkowy rodzaj konstrukcji stalowych i spełniają bardzo specyficzne zadania. Muszą być bardziej wytrzymałe i nośne, aniżeli powszechnie stosowane aluminiowe. Jak zatem przygotować konstrukcje stalowe pod scenografię, aby należycie spełniały swoje funkcje? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek. Scenografia nie będzie miała przed tobą tajemnic. 

W jaki sposób zaprojektować konstrukcje stalowe pod scenografię?

Scenografia to inaczej plastyczna oprawa filmu, sztuki lub innego widowiska estradowego. Składa się z dekoracji, kostiumów, rekwizytów, oświetlenia oraz charakteryzacji postaci. Chociaż zasadniczo zabudowę sceny wykonuje się z lekkich materiałów, takich jak drewno, dykta, tektura czy papier, do niektórych współczesnych widowisk potrzebna będzie stalowa konstrukcja. Składają się na nią kratownice stalowe, łuki z kratownicy, mosty oraz dźwigary, które w spektaklach pełnią zasadniczą rolę i uruchamiają sceniczny świat. Jak odpowiednio przygotować całą konstrukcję?

Przygotowanie

Przede wszystkim, zanim zabierzemy się za montowanie konstrukcji stalowej pod scenografię, musimy znać dokładne jej przeznaczenie oraz rolę, którą ma pełnić w scenografii oraz spektaklu. Następnie powinniśmy ocenić warunki techniczne sceny, jej długość, szerokość oraz głębokość a także obliczyć jej parametry, z uwzględnieniem możliwości urządzeń mechanicznych. Jeśli planujemy elementy podwieszane, sprawdźmy wcześniej nośność sufitu oraz ścian. Sprawdźmy również, jakie inne materiały mają być wykorzystane w projekcie scenografii i czy na pewno będą współgrały ze stalową konstrukcją. Niemniej ważne będą możliwości urządzeń oświetleniowych, dopuszczane obciążenie statyczne oraz dynamiczne podłóg i elementów dekoracyjnych, a także sposób ich zawieszenia, ustawienia oraz połączenia, a także zamocowania. Sprawdźmy, jaki projekt budynku, w którym miałaby zostać postawiona konstrukcja, a także zweryfikujmy liczbę aktorów. Już na etapie projektu, dobrze jest zaznaczyć ilość sztankietów, mostów, zapadni, dźwigów oraz podnośników; dzięki temu będziemy mogli obliczyć przybliżony ciężar własny, stały konstrukcji oraz obliczyć siły, na nią oddziaływujące. Aby mieć pewność, że konstrukcja będzie bezpieczna, zwróćmy się o pomoc do profesjonalistów, takich jak na przykład firma Piasecki i Syn, która działa w branży estradowej już od 1998 roku i współpracuje na stałe z producentami najbardziej znanych telewizyjnych i estradowych programów.

Konstrukcja

Kiedy już zbierzemy wszelkie niezbędne informacje, możemy brać się za przygotowanie konstrukcji. Zazwyczaj składają się na nią głównie kratownice, mosty oraz dźwigary. Kratownice są elementem systemowym, który może być pomocny w konstrukcji wsporczej, obok słupów czy blatów. Doskonale sprawdzają się również jako główne elementy nośne dachu konstrukcji. Jeśli przewidujemy w konstrukcji mosty, które będą się podnosić pamiętajmy, aby przewidzieć w projekcie użycie wciągarki elektrycznej.

Przygotowanie konstrukcji stalowych pod scenografię nie należy do bardzo trudnych zadań, pod warunkiem, że będziemy pamiętać o dokonaniu odpowiednich obliczeń i wykonaniu właściwego projektu.

śr. ocena 5 / głosów 1