Jak poradzić sobie z brudną wykładziną?

Wykładziny są popularne, gdyż ocieplają przestrzeń i tłumią odgłos kroków. Niestety, z czasem tego typu materiały stosowane na podłodze ulegają licznym zabrudzeniom i konieczne jest ich czyszczenie. W jaki sposób zrobić to skutecznie i szybko? Dowiedz się, jakie metody stosuje profesjonalny serwis sprzątający, a także przy pomocy, jakich domowych sposobów można pozbyć się m.in. tłustej lub zaschniętej plamy z wykładziny.

w-jaki-sposob-wyczyscic-brudna-wykladzine-w-domu-lub-w-biurze

Profesjonalne czyszczenie brudnej wykładziny – metody

Chociaż wykładziny w pomieszczeniach mieszkalnych są mniej eksploatowane niż te w biurach i innych pomieszczeniach firmowych, to niezależnie od miejsca, w jakim się znajdują, każda z nich wymaga solidnego czyszczenia – domowe wykładziny min. 2-3 razy w roku, a biurowe nawet raz w miesiącu. Aby pozbyć się kurzu, brudu i nieprzyjemnego zapachu, a wraz z nimi także alergenów i innych drobnoustrojów, należy zdecydować się na profesjonalne czyszczenie wykładzin. Firma sprzątająca, która się tym zajmuje korzysta z różnorakich metod oraz środków czyszczących, tak aby wykonać to szybko i skutecznie. Najczęściej stosuje się czyszczenie ekstrakcyjne, czyli na mokro. Wykładziny lub dywany, zależnie od rodzaju materiału oraz stopnia zabrudzenia, prane są przy użyciu specjalistycznych maszyn w bardzo wysokich temperaturach (nawet do 90°C). Tego typu sprzątanie najczęściej trwa ok. kilku godzin. Inną metodą doprowadzenia wykładziny do czystości jest czyszczenie pielęgnacyjne z użyciem suchych wiórków. Stosuje się ją przy niewielkich zabrudzeniach i najczęściej tam, gdzie do sprzątania nie może być użyta woda. Serwis sprzątający korzystający z tej metody ma pewność, że nie powstaną dzięki niej deformacje, zacieki, a ponadto – wykładzina się nie odklei ani nie skurczy.

W jaki inny sposób można wyczyścić zabrudzoną wykładzinę?

Należy podkreślić, że poplamioną wykładzinę najszybciej wyczyści się poprzez delikatne zmoczenie brudnego miejsca i przecieranie go – od krawędzi do środka. Po wyczyszczeniu należy pamiętać, aby ślad po plamie wyschnął samodzielnie, gdyż jeśli użyje się np. suszarki, to w tym miejscu kolor będzie wyblakły – podkreśla specjalista z firmy SOMI z Poznania.

Z kolei, jeśli plama jest przyschnięta, to warto pokryć ją roztworem z ciepłej wody, octu i proszku do pieczenia, a następnie przetrzeć gąbką. W przypadku, gdy jest to tłusta plama, to należy posypać ją talkiem i zostawić do wchłonięcia substancji (ok. 24 godziny). Warto także podkreślić, że w przypadku starych wykładzin, sprawdzi się również odświeżenie ich przy pomocy wody z octem. Wystarczy odkurzyć powierzchnię, a następnie przetrzeć gąbką wykładzinę – kolory z pewnością ożywią się!

śr. ocena 5 / głosów 5