Jak działają kulki zanętowe?

Połów karpia, leszcza czy amura nie należy do najłatwiejszych. Na szczęście z pomocą wędkarzom przychodzą kulki zanętowe. Skutecznie przyciągają ryby do danego obszaru połowowego i sprawiają, że pozostają tam przez dłuższy czas. Kulki zanętowe można zakupić w gotowych paczkach. Mają różne składy, aromaty i kolory. Jak działa ten produkt? Czy warto się w niego zaopatrzyć? Wyjaśniamy poniżej.

Żarłoczne gatunki ryb, takie jak karp, łatwo zwabić na nasze łowisko. Wystarczy odpowiednia zanęta – na przykład kulka proteinowa. Należy wyjąć ją z opakowania, a następnie wrzucić w miejscu połowu. Pozostaje czekać na pojawienie się ryb. Dzięki swojej skuteczności metoda ta szybko zyskała ogromną popularność.

Z czego powstają kulki zanętowe?

Kulki zanętowe to mieszanka różnych naturalnych składników. Do ich produkcji wykorzystuje się tłuszcze, białka, witaminy i minerały. Mogą zawierać np. mączkę rybną, owoce, ziarna zbóż, przyprawy, orzechy, mleko, jajka, kukurydzę. Dla wzmocnienia efektu często do kulek zanętowych dodaje się także barwniki i aromaty. Powstają zwykle w procesie parowania. Produkty, w zależności od składu, można podzielić na śmierdzące (do stosowania jesienią), słodkie (do stosowania wczesną wiosną i latem) oraz mieszane.

Jak używać kulek zanętowych?

Na początek warto zwrócić uwagę na rozmiar. Małe kulki zanętowe mają średnicę ok. 1 cm i używa się ich przy słabym braniu. Nieco większe, od 1,5 do 2 cm można uznać za uniwersalne. Jeżeli planujemy łowić spore okazy, najlepiej sięgnąć po duże kulki, o średnicy powyżej 2 cm.

Produkty możemy podzielić na tonące i pływające.

Kulki zanętowe tonące opadają na dno, gdzie rozpuszczają się i przywabiają ryby. Najlepiej sprawdzają się w przypadku dna piaszczystego lub żwirowego, gdzie zostaną łatwo zauważone. Jeśli mamy do czynienia z dnem mulistym lub gęstą roślinnością podwodną, lepiej sięgnąć po kulki pływające – tłumaczy ekspert z Centrum Wędkarskiego Baitshop.

Przed wyprawą na ryby warto zatem zrobić małe rozeznanie, by odpowiednio dobrać produkt do rodzaju łowiska. Pamiętaj, by kulki zanętowe przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Koniecznie zwróć uwagę na datę przydatności. W razie potrzeby produkt możesz zamrozić.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że wędkowanie z użyciem kulek zanętowych jest na niektórych akwenach zabronione. Wszystko ze względu na obawy o ekosystem – produkt wprowadza do wody wiele substancji odżywczych, które działają jak nawóz. W takich miejscach jako substytutu używa się czasem ziemi lub gliny.

śr. ocena 5 / głosów 5