Jak działa podkład gruntujący antygraffiti?

Graffiti to poważny problem, z którym bardzo trudno walczyć. Kolorowe malunki szpecą okolicę i tworzą bardzo nieprzyjazny klimat, zaś ich autorzy działający nocą i często w pośpiechu, w związku z czym są nieuchwytni. Powszechnym rozwiązaniem jest zamalowywanie graffiti, jednak odmalowana ściana szybko ponownie staje się „płótnem” dla graficiarzy. Alternatywą jest pokrycie ścian specjalnymi preparatami, w tym podkładem gruntującym antygraffiti.

podklad-pod-graffiti

Czym jest podkład gruntujący antygraffiti?

Podkład gruntujący to jednoskładnikowy środek, którego zadaniem jest przygotowanie podłoża od naniesienia kolejnych warstw lakierów antygraffiti. Jednym z takich podkładów jest PX 07, oferowany przez firmę PHSC Chemicals.

PX 07 jest dyspersją kopolimeru styrenowo-akrylowego, która świetnie spisuje się do zastosowania na mineralnych podłożach chłonnych. Po nałożeniu na powierzchnię grunt schnie, przybierają formę elastycznej i przezroczystej powłoki hydrofobowej, zabezpieczającej ścianę przez wchłanianiem zanieczyszczeń. Głównym zadaniem PX 07 jest jednak zabezpieczenie powierzchni ściany przed powstawaniem efektu ciemnienia, mogącym powstać podczas nakładania kolejnych warstw powłoki antygraffiti, a także zmniejszenie zróżnicowania kolorystycznego betonu. Wzmacnia on dodatkowo podłoże i sprawia, że na całej powierzchni odznacza się równą chłonnością.

Zastosowanie podkładu gruntującego

Podkład gruntujący, taki jak PX 07 może być stosowany na powierzchniach chłonnych gładkich i porowatych, szczególnie betonu, cegły, klinkieru, kamieni naturalnych (np. granitu, piaskowca, trawertynu). Ze względu na wysoką odporność na alkalia może być również stosowany na tynki cementowe i cementowo-wapienne. Zaleca się, żeby przed pokryciem danej powierzchni preparatem przeprowadzić próbę na niewielkim, najlepiej mało widocznym obszarze w celu sprawdzenia reakcji z podłożem. Podkład ze względu na swoje właściwości zwiększające przyczepność powierzchni może być stosowany pod aplikację innych powłok malarskich.

Jak używać podkładu gruntującego?

Od razu po otwarciu pojemnika z podkładem (gruntem) należy dokładnie wymieszać preparat w całej objętości, żeby równomiernie rozprowadzić zawiesinę w płynie. Dopiero potem można przelać preparat do mniejszego pojemnika, z którego będziemy go nakładać na powierzchnię. Pamiętamy o zamknięciu pojemnika z resztą preparatu, żeby nie wysychał. Preparat można nanosić za pomocą tradycyjnych narzędzi malarskich lub też przy użyciu profesjonalnych urządzeń, np. natrysku pneumatycznego. Należy pamiętać, żeby w czasie nakładania i schnięcia preparatu temperatura otoczenia utrzymywała się w zakresie od 5 do 30 stopni C, a wilgotność powietrza nie przekraczała 90%. Preparat nanosimy dokładnie, wypełniając wszelkie nierówności i szczeliny. W zależności od chłonności podłoża możemy użyć jednej lub dwóch warstw gruntu – po naniesieniu pierwszej warstwy należy odczekać około 4 godziny do czasu jej całkowitego wyschnięcia. Dopiero potem możemy nałożyć kolejną warstwę.

śr. ocena 5 / głosów 5