Jak dbać o wykładzinę podłogową?

Elastyczne wykładziny podłogowe, które potocznie często nazywamy gumolitami, to jedne z najbardziej praktycznych pokryć podłogowych. Świadczy o tym fakt, w jak wielu przeróżnych miejscach są one wykorzystywane. Są praktyczne przede wszystkim dlatego, że nie wymagają żadnej szczególnej pielęgnacji podczas czyszczenia. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób należy dbać o elastyczną wykładzinę podłogową, by mogła zachować swoją estetykę przez lata. Oto kilka prostych zasad, których należy się trzymać.

Pielęgnacja codzienna, czyszczenie okresowe i konserwacja

Codzienna pielęgnacja elastycznej wykładziny podłogowej, wykładziny PCV, tzw. gumolitu, gumoleum, czy linoleum, ogranicza się do zmywania powierzchni mopem lub ścierką do podłóg z czystą wodą, lub wodą z dodatkiem środka czyszczącego. Może to być z powodzeniem standardowa, uniwersalna chemia gospodarcza, jak popularne płyny typu Ajax uniwersalny, czy Floor uniwersalny — nie musimy szukać płynu typowo do czyszczenia powierzchni elastycznych. Możemy używać mopów sznurkowych, paskowych, z mikrofibry, opcjonalnie ścierek do podłóg z mikrofibry, wiskozy lub bawełny — pełna dowolność. Raz na jakiś czas, okresowo, warto nieco intensywniej wyszorować elastyczną wykładzinę, najlepiej delikatną szczotką do podłogi lub niezbyt ostrą gąbką gospodarczą. Po okresowym czyszczeniu zaleca się pokrycie wykładziny specjalną powłoką zabezpieczającą.

Czego nie należy robić przy myciu wykładziny elastycznej?

By opowiedzieć dosadniej, jak dbać o wykładzinę podłogową, najlepiej wymienić też kilka czynności, których nie należy wykonywać i środków, których nie należy używać do czyszczenia. Zapytaliśmy o to przedstawicieli hurtowni Ema-Pol z Warszawy. Jeśli na wykładzinie elastycznej pojawiają się plamy (np. z tłuszczu, zaschniętego jedzenia, tuszu), których nie usuniemy, przecierając podłogę wilgotną ścierką lub mopem, najlepiej wykorzystać… produkty spożywcze, które zwykle mamy w swoich domach: ocet, sok z cytryny lub kwasek rozpuszczony w wodzie, ewentualnie spirytus lub pastę do zębów. Nie używamy proszku do prania, czy mleczka do czyszczenia, acetonu (zmywacza do paznokci) i żadnych agresywnych środków czyszczących z gatunku chemii gospodarczej; nie usuwamy plam ostrą szczotką lub gąbką, bo to niszczy powierzchnię wykładziny. Jeśli mamy do czynienia z zaschniętą plamą, nie zdrapujemy jej. Polewamy miejsce zabrudzenia uniwersalnym płynem czyszczącym lub płynem do naczyń i zostawiamy na kwadrans — po tym czasie łatwiej będzie nam zetrzeć brud. I to w zasadzie wszystko!

śr. ocena 0 / głosów 0