Jak dbać o sztuczne kwiaty?

Sztuczne kwiaty nie potrzebują co prawda tylu zabiegów pielęgnacyjnych, co prawdziwe, jednak aby utrzymać je w dobrym stanie warto o nie odpowiednio zadbać. Sztuczne kwiaty nie uschną, jednak są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Z czasem, niezależnie od tego czy są to kwiaty żywe czy sztuczne, pokrywają się kurzem lub innymi zanieczyszczeniami, które należy usunąć.

Sztuczne kwiaty

Sztuczne kwiaty mają wiele zalet i są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają ręki do kwiatów lub są na nie uczulone. Sprawdzają się również na grobach naszych najbliższych, wytrzymując nawet najgorszą pogodę. O pielęgnacji sztucznych kwiatów opowie specjalista z hurtowni Erena w Zabierzowie, zajmującej się importem oraz sprzedażą sztucznych kwiatów.

Sztuczne kwiaty a warunki atmosferyczne

Choć sztuczne kwiaty są dość odporne na niesprzyjające warunki, takie jak brak światła czy wody, warto pamiętać, że materiał, z którego są wykonane, może ulegać degradacji pod wpływem czynników atmosferycznych. Silne słońce może powodować blaknięcie kolorów. Tyczy się to zwłaszcza kwiatów wykonanych z plastiku, który z czasem, pod wpływem słońca, może zacząć się kruszyć

Kwiaty wykonane z materiału nie powinny być narażone na zbyt dużą wilgotność. Jeśli przez długi czas będą mokre, na ich powierzchni może powstać pleśń. Także zbyt ostre słońce lub silny wiatr mogą wpłynąć na wygląd płatków czy liści.

Trzymając kwiaty na świeżym powietrzu pamiętajmy o tym, by zmieniać je regularnie. Jeśli nie będą zbyt długo wystawione na działanie słońca nie wyblakną, a mokre kwiaty, które wysuszymy w domu nie będę narażone na powstawanie pleśni.

Dbanie o sztuczne kwiaty w pomieszczeniach

Również sztuczne kwiaty trzymane w zamkniętych pomieszczeniach wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Nie trzymajmy ich blisko źródła światła, na przykład na parapecie okna. Ostre słońce spowoduje szybsze blaknięcie. Nie będzie przeszkadzało im ciemne pomieszczenie, jednak pamiętajmy o łazienkach i innych miejscach o dużej wilgotności. Kwiaty, które nie wyschną mogą po prostu spleśnieć.

Ważne jest także regularne czyszczenie z kurzu. Jest to nie tylko kwestia estetyczna, ale może być również szkodliwa dla alergików, ponieważ w kurzu gromadzą się roztocza. Sztuczne kwiaty możemy przecierać wilgotną ściereczką lub – jeśli jest to możliwe ze względu na materiał, z którego są wykonane – opłukać delikatnie pod bieżącą wodą i osuszyć. Podobnie jak w przypadku żywych kwiatów róbmy to delikatnie, by ich nie uszkodzić.

Tak pielęgnowane sztuczne kwiaty na pewno odwdzięczą się nam pięknym wyglądem przez cały rok.

śr. ocena 5 / głosów 1