Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci na placach zabaw?    

Plac zabaw dla dzieci to dla nich istny raj. Aby jednak zabawa była przyjemna oraz bezpieczna i tym samym rodzice mieli spokojną głowę, warto wybierać miejsca, w których inwestorzy w pełni zadbali o realizację obowiązujących norm i wymogów formalnych. Jakie kwestie decydują o tym, że plac zabaw jest bezpieczny? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby zabawa była przyjemnością bez przykrych incydentów.

plac-zabaw

Plac zabaw: Jak sprawić, by gry dla dzieci były bezpieczne? – regulamin i ogrodzenie

Nie ma raczej placu zabaw, na którym nie widnieje tablica z regulaminem. Chociaż wydawać by się mogło, że jest to zbędny element, to stanowi zbiór zasad będących podstawą bezpiecznej zabawy. Na tablicy z regulaminem oprócz informacji o tym, jak użytkować konkretne sprzęty, znajdują się również dane kontaktowe do zarządcy obiektu. Tym samym jest to istotne dla rodziców, którzy uważają, że plac zabaw np. zawiera uszkodzone huśtawki, zjeżdżalnie lub inne urządzenia bądź mają innego typu zastrzeżenia. Ponadto, kolejnym elementem, który sprawia, że plac zabaw dla dzieci to bezpieczne miejsce jest ogrodzenie. Jest to szczególnie istotne w przypadku terenu, który znajduje się przy ruchliwych ulicach, stawach lub w obrębie innych, niebezpiecznych obiektów. Ogrodzenie skutecznie informuje najmłodszych o rozmiarze terenu poza jaki nie wolno wychodzić podczas zabawy.

Urządzenia, nawierzchnia i inne kwestie wpływające na bezpieczeństwo na placu zabaw

Aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw, należy również wyposażyć go w urządzenia, które będą trwałe (np. nie spróchnieją, zardzewieją, połamią się itd.). Huśtawki, zjeżdżalnie, koniki bujane, piaskownice i inne zabawki powinny być wykonane z najlepszej jakości materiałów, a do tego nie zawierać elementów, które m.in. mają ostre krawędzie i wystające elementy oraz są wykonane z materiałów, które mogą wpłynąć na dyskomfort zabawy. Nawierzchnie na place zabaw, które chronią dzieci przed wypadkami to przede wszystkim płyty gumowe SBR i EPDM np. ze sklepu internetowego www.nawierzchnie24.pl firmy MTJ-GROUP ze Szczecina. Taka nawierzchnia idealnie nadaje się na plac zabaw i świetnie zastępuje inne materiały budowlane takie jak kostka brukowa, granitowa, płyty chodnikowe, bruk lub powszechny kauczuk, silikon lub gumę. Nawierzchnie EPDM i SBR to bardzo popularne rozwiązanie na tego typu obiektach, gdyż są antypoślizgowe, a dodatkowo również wodoprzepuszczalne, mrozoodporne i wibroizolacyjne. Ponadto, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo, przed korzystaniem z konkretnego sprzętu na placu zabaw, rodzic zawsze powinien sprawdzić, czy sprzęt jest sprawny i stabilnie zamontowany. Dodatkowo, warto pamiętać, aby urządzenia dopasować do wieku dziecka – nie każda huśtawka bądź zjeżdżalnia będzie dobra dla dziecka w każdym wieku.

śr. ocena 5 / głosów 5