Jak bezpiecznie przewieźć instrumenty muzycznego podczas przeprowadzki?

Przeprowadzka sama w sobie potrafi być mocno stresującym wydarzeniem. A jeśli do przeniesienia w nowe miejsce jest jeden lub więcej wielkogabarytowych instrumentów, poziom stresu może istotnie wzrosnąć. Są to wszak przedmioty delikatne, do tego właściciele często darzą je szczególnym sentymentem. Jak więc należy zabrać się do transportowania tego typu obiektów?

przeprowadzka-firma

Oczywiście gdy do przewiezienia są np. skrzypce, trąbka czy gitara, wystarczy włożyć je do futerału i nim po prostu nie rzucać. Gorzej, jeśli ciężar lub wymiary instrumentu utrudniają czy wręcz uniemożliwiają swobodne jego przemieszczanie. Problem ten dotyczy chociażby pianin czy fortepianów, ale też na przykład instrumentów perkusyjnych i harf.

Raczej nie na własną rękę

W obliczu przeprowadzki najlepiej zdać się po prostu na firmę, która ma w swej ofercie transport instrumentów i innych nietypowych obiektów. Fachowcy, dysponując stosowną wiedzą i doświadczeniem, a także odpowiednim sprzętem, najpierw profesjonalnie zabezpieczą dany przedmiot, później zaś z zachowaniem należytej staranności dokonają jego relokacji. Próba przenosin na własną rękę może zakończyć się nie tylko uszkodzeniem obiektu, ale też np. kontuzjami niewprawnych pomocników.

Co można zrobić samemu

Właściciel instrumentu ze swojej strony może dokonać jego pomiarów, a także zmierzyć szerokość drzwi, wind czy klatek schodowych do pokonania po drodze. Przekazanie tego rodzaju informacji firmie przeprowadzkowej może się okazać niezwykle pomocne (podobnie jak zgłoszenie ewentualnych problemów mających miejsce przy wcześniejszych przenosinach). Oczywiście nie zawsze wiemy na przykład, ile dokładnie waży nasze pianino. Warto wówczas, by rzucił na nie okiem zawodowiec. Mając w swojej karierze dziesiątki przetransportowanych bezpiecznie instrumentów, będzie w stanie oszacować na podstawie m.in. konkretnego modelu czy wieku, ilu osób potrzeba będzie do przeniesienia danego przedmiotu.

Nieoceniona okazuje się też wiedza na temat wewnętrznej konstrukcji instrumentu. Często bowiem spore rozmiary i waga idą w parze z nierównomiernym rozłożeniem ciężaru.

Nie wolno też zapominać, że do czynienia mamy z obiektami delikatnymi i nawet stosunkowo niewielkie uchybienie w transporcie może doprowadzić do kosztownego w naprawie albo wręcz nieusuwalnego uszkodzenia – dodaje przedstawiciel firmy Przeprowadzki Wrocław.

Pakowanie i przenoszenie

Profesjonalista będzie wiedział, jak obchodzić się z danym instrumentem. Sprawnie go też zapakuje, stosując odpowiednie materiały – takie jak folia bąbelkowa, taśmy zabezpieczające ruchome elementy (np. klapę pianina), styropian, pudła, specjalne skrzynie, a nawet grube koce – a sposób pakowania każdorazowo dobierając do typu instrumentu.

Istnieje też wiele różnych sposobów przenoszenia obiektów. Zależą one nie tylko od charakteru, rozmiaru i wagi danego przedmiotu, ale też od tego, na jaką odległość oraz w jakich warunkach ma być przetransportowany. Często konieczna okazuje się zgrana współpraca czterech lub więcej osób, wykorzystujących specjalne pasy, podkładki, podnośniki czy wózki, a nierzadko również odpowiednio przystosowany do przewożenia instrumentów samochód, wyposażony np. w stosowną windę i system wewnętrznych zabezpieczeń.