Higiena w przedszkolu. Czystość to podstawa!

Higiena w przedszkolu jest ważna z wielu powodów. Jako rodzice maluszka dobrze wiecie, że okres przedszkolny to dla dzieci czas często nawracających infekcji. Jednym ze sposobów na ich zapobieganie jest utrzymanie odpowiedniej higieny. Dzieci powinny często myć ręce, zwłaszcza przed posiłkiem i po zabawie na zewnątrz. Przedszkole to czas intensywnej nauki zasad życia w grupie, to również dobry czas na budowanie dobrych nawyków i przekonań.

Ekspert z przedszkola niepublicznego na warszawskim Mokotowie Raz Dwa Trzy – My mówi:

Higiena w przedszkolu to sprawa podstawowa. Po pierwsze dzieci uczą się i utrwalają to, co trzeba robić, aby utrzymać zdrowie. Po drugie zajęcia układane są w taki sposób, żeby czystość stanowiła dla dzieci pewien stały punkt dnia. Tak małe dzieci uczą się przez naśladownictwo, dlatego ważny jest odpowiedni przykład dorosłych i rówieśników.

Higiena w przedszkolu – dlaczego jest taka ważna?

To w przedszkolu maluchy mają okazję utrwalić zaszczepione w domu nawyki. Im wcześniej wprowadzone, odpowiednie zwyczaje związane z żywieniem, higieną i emocjami,  tym większe przynoszą korzyści w przyszłości. Zarówno dzieciom jak ich rodzicom. Temat higieny orbituje wokół takich zagadnień, jak: zdrowie, troska o siebie i innych, odpowiednie zachowania społeczne. Częste mycie rąk pozwala uchronić się przed infekcjami, a jeśli dziecko bawi się z innym dzieckiem, to nie przenosi zarazków z siebie na nie. Oczywiście forma podania wiedzy zdrowotnej na zajęciach przedszkolnych jest dostosowana do wieku maluchów. Najczęściej podane są w formie tematycznych zajęć, na których dziecko poznaje i utrwala wiedzę o swoim ciele oraz o potrzebie regularnej higieny. Takie zajęcia mogą przynieść ulgę Wam rodzicom zbuntowanego co rusz kilkulatka. Wiele maluchów po zajęciach w przedszkolu domaga się wieczornej kąpieli, zamiast bronić się przed nią rękami i nogami. Podobnie rzecz ma się z myciem dłoni przed posiłkiem i zębów po. Dziecko uczy się w przedszkolu, że czystość to podstawa zdrowia.

Higiena w przedszkolu – nie tylko mycie rąk

Utarło się – nie bez przyczyny – że czas spędzony w przedszkolu to dla większości dzieci czas nawracających infekcji. Kaszel, katar, gorączka. Jedno dziecko zaraża drugie i kłopot przenosi się z jednego domu do drugiego. Czy można temu zapobiec? Idealnym rozwiązaniem byłoby, aby przy najmniejszym symptomie choroby nie zabierać dziecka na zajęcia. To jest jednak nierealne dla większości rodziców, którzy musieliby brać wolne w pracy. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny w przedszkolu. Innym aspektem czystości, który jest charakterystyczny dla przedszkolnego okresu życia dziecka, to nauka samodzielnego korzystania z toalety, zwane potocznie odpieluchowaniem. Zanim wybierzecie przedszkole, sprawdźcie, czy ma ono odpowiednie możliwości wsparcia Waszej pociechy w tym przełomowym okresie i, czy współpracują z rodzicami w tym zakresie. Ważne też, czy mają wypracowane zasady nauki czystości.

śr. ocena 0 / głosów 0