Gdzie w Warszawie warto wynająć biuro?

Warszawa to miasto wielkich możliwości – to tutaj znajduje się centrum polskiego biznesu, tutaj przeplatają się wpływy krajowych oraz zagranicznych przedsiębiorstw i koncernów. Nic zatem dziwnego, że wielu przedsiębiorców marzy o tym, żeby przenieść do stolicy swoje biura. W samej Warszawie mamy jednak ogromny wybór potencjalnych miejsc, gdzie możemy wynająć biuro – nie wszystkie będą równie dobrym wyborem. Podpowiadamy, co brać pod uwagę przy wyborze lokalizacji dla naszego biznesu.

wynajem biura

Prestiż okolicy

Warszawa, jak każda metropolia, dzieli się na kilkanaście dzielnic, z których każda dzieli się na kilka pomniejszych jednostek administracyjnych. Z punktu widzenia biznesu atrakcyjna jest jedynie część z nich. Nie ulega wątpliwości, że najbardziej prestiżowe są dzielnice położone w centrum i jego okolicach, czyli generalnie po lewej stronie Wisły oraz w pobliżu jej prawego brzegu. To właśnie tam znajdziemy siedziby największych, najbardziej wpływowych przedsiębiorstw.

Wybór biura na wynajem w atrakcyjnej, prestiżowej lokalizacji to nie tylko kwestia kaprysu bądź wygody, lecz również budowania pozytywnego, profesjonalnego wizerunku firmy – mówi przedstawiciel Instytutu Tele i Radiotechnicznego, oferującego przestrzenie biurowe i magazynowe do wynajęcia – Przedsiębiorstwa mieszczące się w takich okolicach są postrzegane przez klientów i kontrahentów dużo lepiej, niż gdyby znajdowały się na obrzeżach miasta.

Komunikacja

Kolejną kwestią, którą warto przemyśleć przy wybieraniu lokalizacji, jest jakość komunikacji w okolicy. Wbrew pozorom nie jest to kwestia tak oczywista jak mogłoby się wydawać – oczywiście, niektóre dzielnice, takie jak Śródmieście, mają bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę komunikacyjną i w praktycznie każdej chwili możemy ruszyć w podróż w dowolne inne miejsce na mapie miasta. Pod warunkiem, że wybierzemy w tym celu środki transportu publicznego. Posiadacze aut – w tym również nasi pracownicy oraz odwiedzający nas klienci i kontrahenci – będą mieli pewne problemy z przemieszczaniem się w obrębie centrum oraz, przede wszystkim, znalezieniem miejsca parkingowego. Te kwestie również należy brać pod uwagę.

Koszty wynajęcia

Z drugiej strony należy brać pod uwagę, że wynajęcie biura w bardzo prestiżowej dzielnicy wiąże się przede wszystkim z bardzo wysokimi kosztami – na zlokalizowanie swojej siedziby w ścisłym centrum mogą pozwolić sobie wyłączenie najbardziej zamożne marki. Kwestia ceny jest niezwykle istotna w wyborze miejsca dla naszego biznesu – całkowity koszt wynajmu nie powinien przekraczać naszych zdolności finansowych.

Dostępna powierzchnia

Niezależnie od tego, czy stawiamy na oddzielne pomieszczenia, czy może model open space, w którym wszyscy pracownicy pracują w jednym dużym pomieszczeniu nie podzielonym przez ściany, powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość wynajmowanej powierzchni biurowej. Pamiętajmy, że musi ona pomieścić nie tylko stanowiska robocze i niezbędne sprzęty (np. kserokopiarki, szafy na dokumenty), ale również zapewnić pracownikom swobodę przemieszczania się.