Gatunki stali. Podstawowe informacje

Stal to jeden z najważniejszych stopów metali używanych przez ludzkość. Wykorzystywany jest w produkcji niezliczonej wręcz ilość przedmiotów codziennego użytku oraz elementów maszyn, które umożliwiają dalszą produkcję. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że stal to tylko ogólne określenie dla bardzo szerokiego wachlarza stopów wytwarzanych z żelaza i węgla. Poszczególne gatunki różnią się między sobą szczegółowym składem i właściwościami.

Stal 35hgsa

Zaliczana do stali konstrukcyjnych, przeznaczona do ulepszania cieplnego i hartowania powierzchniowego – po tych zabiegach wykazuje twardość na poziome 52-57 HRC. Jej charakterystyczne cechy to:

  • Wysoka odporność na ścierania
  • Wysoka wytrzymałość mechaniczne
  • Podatność na obróbkę mechaniczną i cięcie
  • Trudnospawalność

Przeznaczona jest do produkcji silnie obciążonych części średniej wielkości maszyn: wałków, osi i półosi, korbowodów, wrzecion, dźwigni.

Stal 17HNM

To stal stopowa, przeznaczona do nawęglania, zawierająca dodatek chromu, niklu oraz molibdenu. Najczęściej stal tego gatunku stosowana jest w produkcji części narażonych na duże nacisku i pracę przy dużych zmiennych obrotach, między innymi łożysk, kół zębatych, sworzni, wałków i przekładni.

Stal 41Cr4

Zaliczana jest do stali chromowych, przeznaczona jest do ulepszania cieplnego i hartowania powierzchniowego. Łatwo poddaje się obróbce mechanicznej, jednak jest trudno spawalna. Stosuje się ją w produkcji części takich jak wały korbowe, osie, tuleje, koła zębate.

Stal 42CrMo4+QT

Ten gatunek jest bardzo łatwy w obróbce cieplnej i mechanicznej – stosowany w ulepszaniu cieplnym i hartowaniu. Odznacza się twardością w zakresie od 27 do 48 HRC. Wytwarza się z niej między innymi części w przemyśle motoryzacyjnym i maszynowym – osie, przeguby osiowe, drążki, pręty korbowodowe i wały korbowe, zębatki, obręcze i wiele innych

Stal S355J2

Cechy charakterystyczne tego gatunku stali to wysoka wytrzymałość i ciągliwość, dobra właściwości do obróbki i drobnoziarnistość. Nadaje się do cięcia palnikiem gazowym i plazmą, odznacza się również gwarantowaną spawalnością przy podwyższonej granicy spawalności. Jej zastosowania to produkcja elementów maszyn, silników i całych konstrukcji – wykonuje się z niej między innymi mosty, rury ciśnieniowe, zbiorniki. Podsumowując: S355J2 to niskostopowa stal konstrukcyjna wysokiej jakości i o uniwersalnym zastosowaniu.

Opisane powyżej gatunki stali znajdziemy w ofercie firmy MTM Stal.

śr. ocena 5 / głosów 9