Elastyczny kredyt hipoteczny. Co to takiego?

Kredyt hipoteczny, przeznaczony na zakup domu, mieszkania, czy działki budowlanej to zobowiązanie, które podejmujemy na wiele lat. W trakcie spłacania zaciągniętej pożyczki nasza sytuacja materialna może się diametralnie zmienić, dlatego banki oraz instytucje finansowe wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, oferując elastyczny kredyt hipoteczny. Co to takiego?

Elastyczny kredyt hipoteczny stanowi połączenie dwóch kredytów: hipotecznego i elastycznego. Pozwala zatem zaciągnąć zobowiązanie na budowę lub kupno nieruchomości, przy jednoczesnej możliwości elastycznej spłaty rat i regulacji ich wysokości. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Na jaki cel?

Elastyczny kredyt hipoteczny najczęściej wiąże się z zaciągnięciem zobowiązania, które mamy zamiar przeznaczyć na konkretną nieruchomość. Może to być:

  • zakup gotowego lub będącego w trackie budowy domu lub mieszkania
  • rozbudowę, remont, adaptację, modernizację nieruchomości
  • zakup działki budowlanej

Maksymalna kwota przyznawanego kredytu uzależniona jest od wielu czynników, jak w standardowym kredycie hipotecznym. Ważne będą zatem zdolność kredytowa pożyczkobiorcy, jego potrzeby oraz wartość nieruchomości, na której ustanowiona zostanie hipoteka, będąca zabezpieczeniem kredytu.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy elastyczny kredyt hipotecznym jest dla nas najlepszym rozwiązaniem, zwróćmy się o poradę do renomowanej instytucji finansowej Marshal Lion. Konsultanci nie tylko doradzą nam najlepszą ofertę, lecz również przedstawią konkretne propozycje kredytowania.

Elastyczność spłaty

Elastyczność omawianego kredytu polega z kolei na tym, że pożyczkobiorca ma możliwość swobodnego regulowania wysokości rat w taki sposób, aby maksymalnie dostosować je do własnych możliwości. Każdy bank szczegółowo reguluje możliwości zmiany wysokości raty; zazwyczaj jest to od 50 do 200% wysokości miesięcznej raty zadłużenia.

Po 12 lub 24 miesiącach regularnego spłacania rat, większość banków przedstawia swoim klientom ofertę tzw. wakacji kredytowych, polegającą na zawieszeniu jednej spłaty w roku. Pamiętajmy jednak, iż kredyt, spłacany po tych wakacjach, będzie kosztował nas więcej; odsetki od kapitału bowiem zostaną naliczone przez dłuższy czas.

Zalety elastycznego kredytu hipotecznego

Elastyczny kredyt hipoteczny ma wiele zalet. Przede wszystkim zyskujemy kontrolę nad spłacanym zadłużeniem, dzięki możliwości zmiany wysokości raty średnio trzy razy w roku oraz wakacjom kredytowym. Ponadto, w czasie przypływu dodatkowej gotówki, można zwiększyć ratę, zmniejszając tym samym całkowitą sumę zadłużenia.

W czasie poszukiwania najbardziej korzystnej oferty, warto także zapytać bank lub instytucję finansową o możliwe karencje w spłacie kredytu lub inne, dodatkowe możliwości.

śr. ocena 5 / głosów 5