Ekologicznie nie znaczy mniej skutecznie

Coraz częściej zwracamy się ku naturze. Dotyczy to przede wszystkim żywności, ale w coraz większej liczbie domów ubywa sztucznych detergentów. Okazuje się, że można je z łatwością zastąpić środkami pochodzenia naturalnego, które są przyjazne dla naszego zdrowia, równie skuteczne, a przy tym tańsze. Przedstawiamy ekologiczne środki czystości dla domu i przemysłu.

Ekologiczne środki czystości w domu

Domowe porządki bez sztucznych ostro działających środków są możliwe. Można je zastąpić takimi substancjami, jak poczciwe soda i ocet, ale też alkohol, kwasek cytrynowy czy sól. Gdzie znajdują zastosowanie?

Najwięcej użytku będziemy mieć z dwóch pierwszych środków. Soda idealnie sprawdza się przy czyszczeniu glazury, szorowaniu przypalonych garnków, myciu piekarnika. Ten ostatni trzeba natrzeć sodą i zostawić na noc. Soda neutralizuje też zapachy zatrzymane przez włosie dywanu. Ponieważ ma działanie wybielające, sprawdzi się przy przywracaniu bieli lodówki, fug czy naczyń.

Ocet jest niezastąpiony przy usuwaniu kamienia z czajników, armatury łazienkowej i kuchennej czy kabiny prysznicowej. Wymieszany z sodą sprawdza się przy udrażnianiu odpływów (trzeba użyć wrzątku) oraz dezynfekcji np. sedesu. Z powodzeniem wyczyścimy nim glazurę, nabłyszczymy powierzchnie szklane (okna i lustra) oraz naczynia.

Ekologiczne środki czystości dla branży sprzątającej

Profesjonalne sprzątanie potrzebuje nieco mniej amatorskich metod. Nie oznacza to jednak, że do dyspozycji pozostają tylko środki chemiczne. Coraz więcej firm poczytuje sobie stosowanie biodegradowalnych środków czystości za atut – i słusznie! Jedną z firm, która oferuje w pełni bezpieczne dla środowiska środki czystości, jest spółka ActiveBrand. Niektóre z nich zostały odznaczone Nordycką Etykietą Ekologiczną. Odznacza się nią produkty, które są przyjazne dla środowiska – a zatem także dla ludzi – na wszystkich etapach: od produkcji przez stosowanie po utylizowanie. Jest to jeden z najbardziej obiektywnych, a zarazem kompleksowych systemów oznaczania produktów ekologicznych na świecie. Można zatem sprzątać skutecznie bez zatruwania otoczenia. I o to chodzi!

śr. ocena 5 / głosów 5