Ekogroszek jako materiał grzewczy

Problematyczny stan powietrza atmosferycznego, wynikający ze stale zwiększającego się poziomu zanieczyszczeń to globalny problem. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej zaczynamy przywiązywać większą uwagę do tego, czym ogrzewamy nasze domy i jak stosowany opał wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy. Wyjaśniamy, dlaczego warto ogrzewać dom kotłem na ekogroszek.

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek jest paliwem stałym, do którego produkcji wykorzystuje się węgiel kamienny. Dzięki odpowiedniemu procesowi produkcji oraz jakości surowca, z jakiego produkowany jest ekogroszek, możliwe jest połączenie efektywnego i ekonomicznego sposobu ogrzewania z minimalnym wpływem na stan środowiska naturalnego. To bardzo ważne, bo ekogroszek emituje znacznie mniej szkodliwych substancji niż słabej jakości węgiel kamienny, węgiel brunatny oraz najtańszy i najbardziej szkodliwy miał węglowy.

Ekogroszek – zastosowanie

Ekogroszek nie nadaje się do palenia w piecach starej generacji. Aby móc ogrzewać nim dom, konieczny jest zakup specjalnego kotła z podajnikiem na ekogroszek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w najbliższych latach konieczna będzie wymiana starych, bezklasowych kotłów na drewno oraz węgiel na kotły 5 klasy, wśród których bardzo dużą popularnością cieszą się kotły na ekogroszek.

Ekogroszek to wydajny i stosunkowo tani opał, którego zastosowanie ma szereg zalet. Przede wszystkim jest on mniej szkodliwy dla środowiska i naszego zdrowia niż tradycyjny węgiel. Ponadto posiada mniejszy stopień spiekalności i jest pozbawiony zbyt małych i za dużych frakcji, więc pozwala na pełne wykorzystanie w procesie spalania – wyjaśnia ekspert z firmy P.W. BUDMET z Czeladzi.

Jakimi parametrami powinien odznaczać się ekogroszek?

W przypadku zakupu ekogroszku trzeba zwracać uwagę na parametry decydujące o tym, jaką ilość energii będziemy w stanie wytworzyć, stosując to paliwo. Kluczowa jest przede wszystkim kaloryczność ekogroszku. Na rynku dostępny jest opał o wysokiej i niskiej kaloryczności, dlatego zawsze trzeba sprawdzić, jaki kupujemy.

Dlaczego ekogroszek cechuje się różną kalorycznością? Powodem jest m.in. jego zastosowanie. Posiadając piec, który daje także możliwość podgrzewania wody i paląc w nim latem, nie potrzebujemy opału wysokokalorycznego i wówczas lepiej sprawdzi się ten o niższej kaloryczności. Zimą, podczas ogrzewania domu lub mieszkania, niezbędny będzie zakup wysokokalorycznego ekogroszku, który wytwarza dużo energii. Zarówno kaloryczność, jak i granulację ekogroszku trzeba dopasować do parametrów opału zalecanych przez producenta instalowanego w domu pieca.

śr. ocena 5 / głosów 5