Jak działa ploter frezująco-tnący

Plotery cieszą się popularnością wszędzie tam, gdzie konieczna jest obróbka dużych płaskich powierzchni. Z uwagi na wielość zarówno materiałów, jak i sposobów ich obróbki, wyróżniamy różne typy ploterów pozostających na usługach najbardziej rozmaitych i często oddalonych od siebie gałęzi przemysłu. W tym tekście prezentujemy ploter frezująco-tnący – sposoby jego użycia i zasadę działania.

Co to jest ploter

Ploter definiowany jest jako „komputerowe urządzenie peryferyjne”. Jak zostało wspomniane, służy on do pracy na dużych i płaskich powierzchniach. Pod względem prowadzenia materiału wyróżniamy plotery bębnowe i płaskie. W tym pierwszym przypadku obrabiany materiał nawijany jest na ruchomy bęben. O ile można w ten sposób obrabiać np. papier, o tyle sztywne materiały są obsługiwane na ploterach płaskich. Pod względem zastosowania wyróżniamy trzy główne typy ploterów: nanoszące obraz, grawerujące i tnące. Wśród nanoszących obraz mamy kilka podgrup: plotery atramentowe, solwentowe, kreślące, laserowe. Nie jest to zamknięta typologia – ogranicza ją jedynie pomysłowość inżynierów.

Ploter frezująco-tnący – jak działa i do czego służy?

Do obróbki twardych materiałów, takich jak m.in. drewno czy metal, stosuje się plotery frezujące (tzw. frezarki), tnące lub połączenie tych dwóch rozwiązań – ploter frezująco-tnący. Czynnym elementem frezarki jest tzw. frez. Jego praca polega na ruchu obrotowym wzdłuż krawędzi frezowanego elementu w poziomie lub w pionie. Frezowaniu poddaje się nie tylko arkusze materiału, ale też m.in.koła zębate i gwinty.

Frezowanie to tylko jedna z funkcji plotera frezująco-tnącego. Druga to cięcie – sterowane komputerowo, precyzyjne, z arkusza lub z rolki. Nóż może być kierowany ruchem ciętego materiału lub sterowany dowolnie dzięki dodatkowemu silnikowi.

Ploter frezująco-tnący znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie półprodukt dostarczany jest w formie rolki lub arkusza, który wymaga podzielenia na mniejsze części. Przykładowo: firma THT wykorzystuje to urządzenie do dzielenia na mniejsze części wyrobów z pianki polietylenowej. Tnąc arkusze pianki, można podzielić je w zależności od potrzeb na mniejsze „płytki” lub paski. Od tego, jaki kształt nadamy piance, będzie zależało jej ostateczne zastosowanie zastosowanie.

To, oczywiście, jeden z wielu przykładów. Plotery wykorzystywane są w branży reklamowej, kartografii, grafice, architekturze, ale też cięższych przemysłach, np. drzewnym. Zastosowanie plotera frezująco-tnącego nadaje materiałom pożądany kształt, który ułatwia transport i wykorzystanie produktu.