Do jakich celów można wykorzystać deszczówkę?

Najkrótsza odpowiedź na postawione w tytule pytanie brzmi: deszczówkę można wykorzystać wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się wodę czerpaną z wodociągu czy studni głębinowej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pod wieloma względami woda deszczowa znacznie przewyższa “kranówkę”. I nie chodzi tu wyłącznie o to, że wodę opadową mamy za darmo, a za tę dostarczaną wodociągiem musimy coraz więcej płacić – ważne są też jej właściwości chemiczne.

woda z deszczówki

Sposoby wykorzystania wody opadowej są bardzo zróżnicowane. Najpowszechniejsze są proste instalacje, wymagające w zasadzie połączenia rur spustowych systemu rynnowego z powierzchniowym zbiornikiem na wodę. Z kolei zaawansowane systemy odprowadzania deszczówki pozwalają nie tylko gromadzić, ale także uzdatniać wodę do postaci nadającej się do spożycia. Wybór rozwiązania zależy od zasobności portfela, ale też w znacznym stopniu od poczucia bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę: jeżeli doświadczyliśmy długotrwałych przerw w dostawach wody, przydomowy system zbierania deszczówki wydaje się czymś oczywistym. 

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że zaledwie 3-4% ogólnego zużycia wody wodociągowej przeznaczamy do celów spożywczych – mówi specjalista z firmy Metria. – Cała reszta przeznaczona jest do spłukiwania toalet, kąpieli, zmywania naczyń, prania, podlewania ogródka czy mycia samochodów. W wymienionych i wielu innych zastosowaniach wodę wodociągową może z powodzeniem zastąpić deszczówka.  

5 prostych sposobów wykorzystania “surowej” deszczówki 

Zebraną deszczówkę można wykorzystać do wielu celów bez żadnych skomplikowanych zabiegów filtracyjnych czy ozonowania. Jeżeli pozyskujemy ją z dachu, nad którym nie zwieszają się gałęzie drzew lub nie zbierają jakieś szczególnie duże ilości pyłów (np. sąsiedztwo dymiącego komina) i innych zabrudzeń, wystarczy prosta przeróbka jednej z rur spustowych systemu rynnowego tak, aby można było podstawić pod nią plastikowy pojemnik. Jeżeli chcemy sobie nico bardziej ułatwić życie, do zbiornika dołączymy pompę, która pozwoli w łatwy sposób rozprowadzać deszczówkę. 

Oto 5 najpopularniejszych, bezpiecznych sposobów wykorzystania deszczówki “z beczki”: 

  • podlewanie ogródka – woda deszczowa doskonale nadaje się do podlewania upraw ze względu na niskie pH, zawartość substancji odżywczych, a także odpowiednią temperaturę (woda deszczowa ma temperaturę otoczenia, co bardzo sprzyja jej przyswajaniu i oszczędza roślinom szoku termicznego), 
  • pranie – niskie pH deszczówki sprawia, że nadaje się ona doskonale do prania – lepiej działają w niej detergenty, nie powoduje powstawania kamienia,  
  • spłukiwanie toalet – sanitariaty mają znaczący udział w ogólnym zużyciu wody wodociągowej, więc zastosowanie deszczówki może znacząco obniżyć opłaty,  
  • mycie samochodów – umycie samochodu wymaga min. Kilkudziesięciu litrów wody, która nie musi mieć jakości spożywczej – miękka deszczówka doskonale nadaje się do tego celu, 
  • zastosowania higieniczne – deszczówka nadaje się do mycia rąk, służy naszym włosom (podobnie jak sierści naszych pupili), można jej użyć do pryszniców lub napełniania przydomowych basenów. 

Zaawansowane systemy wykorzystania wody deszczowej 

Jeżeli chcemy nieco bardziej profesjonalnie zagospodarować wodę deszczową, metody “chałupnicze” (beczka pod rynną) będą niewystarczające. W sytuacji, gdy wykorzystanie deszczówki ma faktycznie zastąpić lwią część używanej wody wodociągowej lub planujemy całkowite uniezależnienie się od dostaw zewnętrznych, powinniśmy rozważyć wykorzystanie możliwości, jakie oferuje profesjonalny system zagospodarowania wody deszczowej.   

Najprostsze rozwiązania systemowe składają się z podziemnego zbiornika z tworzywa sztucznego, wyposażonego w pobór wody, filtr oraz przelew (sposób odprowadzenia nadmiaru deszczówki do kanalizacji lub rozsączalnika. Do tego dochodzi pompa (tłoczy wodę do instalacji wewnątrz budynku lub do zewnętrznego systemu nawadniającego czy sanitarnego oraz centrala sterująca (z funkcjami automatycznego i ręcznego zarządzania pracą pompy). Posadowienie zbiornika pod powierzchnią w prosty sposób minimalizuje ryzyko zamarzania wody w okresie zimowym oraz jej przegrzewania w ciepłych miesiącach (chłód powstrzymuje rozwój drobnoustrojów). 

Instalacja zbierania i magazynowania deszczówki może dostarczać wody wyłącznie do prac wykonywanych na zewnątrz (podlewanie, mycie samochodu), ale także do wewnętrznych instalacji wodnych budynków (choćby tylko do spłukiwania toalet). Warto wspomnieć, że w przypadku braku opadów i związanych z nimi niedoborów wody deszczowej, zbiornik powinien mieć automatyczny mechanizm uzupełniania wodą wodociągową. Rozwiązanie to pozwala uniezależnić się od zmian pogodowych. 

Czy deszczówka nadaje się do spożycia? 

Największym wyzwaniem stojącym przed systemami zagospodarowania wody deszczowej jest wykorzystanie jej do spożycia. Poza celami higienicznymi i sanitarnymi, deszczówka nadaje się zazwyczaj do bezpośredniego użycia bez żadnych zabiegów uzdatniających. Problemem jest jednak uzyskanie pewności, że w deszczówce (w każdej jej partii, która trafia do spożycia) nie znajdują się żadne szkodliwe substancje czy drobnoustroje. Aby stało się to możliwe, należałoby na bieżąco badać wodę w zbiorniku i w rurach. O wiele wydajniejszym i znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie profesjonalnych systemów uzdatniania wody deszczowej. Działają one w czasie rzeczywistym, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, czyli oczyszczają tylko tyle wody, ile zużywamy. To rozwiązanie jest nie tylko elastyczne, ale też optymalne kosztowo. 

Posiadając najbardziej rozbudowaną wersję systemu zagospodarowania wody deszczowej, w sprzyjających warunkach pogodowych możemy liczyć na zaspokojenie większości zapotrzebowania na wodę domu jednorodzinnego, albo nawet większych obiektów. Natomiast pewne jest, że niezależnie od pogody, znacznie obniżymy rachunki za wodę.

śr. ocena 5 / głosów 1