Do czego służą moskitiery?

Moskitiery to rozwiązanie, które towarzyszy nam już od setek lat i nieustannie cieszy się dużą popularnością. Przez wieki zmieniały się jedynie formy, w jakich występowały moskitiery, ich przeznaczenie zaś jest wciąż takie samo. Do czego służą moskitiery? Jak są zbudowane i jakie uch rodzaje są obecnie dostępne na rynku? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jakie przeznaczenie mają moskitiery?

Nazwa moskitiera pochodzi od hiszpańskiego słowa „mosquito”, które oznacza komara. Moskitiera chroni bowiem nasze domy i mieszkania przed owadami oraz insektami, pośród których na czele stoją komary. Moskitiery instaluje się w oknach oraz drzwiach. Ich główny element stanowi siatka o bardzo małych oczkach, która skutecznie uniemożliwia przedarcie się irytującym i kąsającym owadom do wnętrzach naszych domostw.

Pośród obecnie dostępnych na rynku moskitier dużą popularnością cieszą się moskitiery ramkowe oraz zwijane.

Moskitiery ramkowe

Moskitiery ramkowe składają się z aluminiowych profili oraz siatki, wykonanej z włókna szklanego. Moskitiery ramkowe charakteryzują się łatwością montażu. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż montaż tego typu moskitier nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia ram okiennych. Mocowane są bowiem przy wykorzystaniu obrotowych uchwytów. Uchwyty te zaś umożliwiają zarówno swobodne zamykanie okien w czasie ciepłych pór roku, jak i bezproblemowy demontaż moskitier przed zimą. Moskitiery ramkowe przeznaczone są do montowania na większości dostępnych na rynku profilach okiennych. Ponadto można dobrać kolor ramek moskitier tak, aby odpowiadał wystrojowi naszego domu oraz naszym preferencjom. Siatka zazwyczaj występuje w kolorze szarym, co jest niezwykle praktyczne ze względu na utrzymanie czystości.

Moskitiery zwijane

Moskitiery zwijane dostępne są zarówno do okien, jak i do drzwi tarasowych. Rozpocznijmy od moskitier zwijanych okiennych. Jak są zbudowane i czym się charakteryzują?

Zapytaliśmy o to eksperta, naszego rozmówcę z firmy Formelana, która specjalizuje się w produkcji moskitier oraz rolet:

Moskitiery zwijane okienne, które oferujemy naszym klientom składają się z siatki, wyprodukowanej z wysokiej jakości włókna szklanego oraz kaset i prowadnic aluminiowych. Siatka zastosowana w moskitierze zwijanej posiada dużą odporność na działanie deszczu, słońca oraz innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zasada ich działania zaś przypomina zasadę, na jakiej działają rolety. Siatka moskitiery zwijana jest bowiem do kasety za pomocą mechanizmu sprężynowego. Podobnie, jak w przypadku moskitier ramkowych, istnieje możliwość wyboru koloru kasetek oraz prowadnic.

A jak zbudowane są moskitiery zwijane drzwiowe? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Otóż moskitiery zwijane drzwiowe zbudowane są w ten sam sposób jak moskitiery okienne. To samo dotyczy zasady ich działania. Różnią się od siebie jedynie sposobem montażu. Moskitiery zwijane drzwiowe montowane są bowiem na zawiasach bezpośrednio do futryny drzwi.

śr. ocena 5 / głosów 5