Dlaczego warto zdecydować się na opony używane?

Opony to bez wątpienia bardzo ważny element naszego samochodu, a niestety wciąż często je zaniedbujemy, czy wręcz o nich zapominamy. Na tyle mocno nie przykładamy wagi do ogumienia naszych czterech kółek, że wielu kierowców nie ma pojęcia, czym właściwie jest wulkanizacja. Kiedy musimy wymienić opony, najłatwiej oczywiście kupić komplet nowych – nie wszyscy jednak możemy sobie na to pozwolić lub cena nas przeraża. A co z oponami używanymi?

opony-samochodowe

Opony nowe kontra używane

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, najłatwiej kupić komplet nowych opon i mieć spokój na dłuższy czas. Jeśli nasz budżet nie jest ograniczony, nie stanowi to żadnego problemu, bo sklepów z oponami jest przecież mnóstwo, możemy je kupić nawet przez internet. Na opony używane najczęściej decydują się osoby, które nie dysponują odpowiednimi środkami lub po prostu nie chcą wydawać takiej kwoty, wolą przeznaczyć ją na coś innego. Najczęściej, bo nie tylko. Nie tylko cena ma tu znaczenie. Coraz więcej osób bardzo świadomie podchodzi do zagadnień związanych z ochroną środowiska. Samochodów jeździ po naszych drogach mnóstwo, a opony samochodowe są coraz większe.

Gumowa opona rozkłada się około 50-80 lat, jak możemy przeczytać w fachowych publikacjach. Co prawda część tonażu zużytego ogumienia trafia do pieców cementowni, ale spójrzmy na temat logicznie: ileż to cementowni mamy wokół siebie? Jeśli więc mamy szansę dać używanej oponie drugie życie, dlaczego tego nie zrobić? – Sprawdźmy, dlaczego jest to rozwiązanie bezpieczne, a do tego proekologiczne i w dodatku pozwalające nam zaoszczędzić.

Zakup używanych opon i wulkanizacja

Wulkanizacja to mówiąc ogólnie naprawa uszkodzonych wyrobów gumowych i najczęściej mówimy o niej w kontekście naprawy używanych opon samochodowych. Jak mówi nam przedstawiciel Mobilnego serwisu opon 24h PNEUMASTER z Poznania, opona używana może być naprawdę pełnowartościową oponą, a do tego opony używane lepszych marek mogą mieć lepsze właściwości jezdne niż całkiem nowe opony z niższych półek. Decydując się na zakup opon używanych, musimy jedynie zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Opony muszą mieć oczywiście poprawną głębokość bieżnika, ponieważ to od stanu bieżnika zależy stabilność na drodze i droga hamowania. Bieżnik powinien być też równomierny, nieproporcjonalne ścieranie się opon świadczy o złej geometrii zawieszenia (w domyśle: poprzedni właściciel nieszczególnie troszczył się o swoje cztery kółka) i wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Kupując opony używane, powinniśmy znaleźć cztery takie same opony, a absolutnym minimum są dwie takie same opony na każdą oś. Opony nie powinny mieć żadnych widocznych uszkodzeń, czy wybrzuszeń. Jeśli mamy wątpliwości co do opon, zawsze możemy po prostu odwiedzić sprawdzony serwis wulkanizacji. Otrzymamy fachową poradę i przekonamy się, czy właściwie podchodzimy do tematu.

śr. ocena 5 / głosów 5