Dlaczego warto wyposażyć magazyn w wózki widłowe?

Magazynowanie towarów to jeden z ważniejszych procesów w wielu przedsiębiorstwach, nie tylko na halach produkcyjnych czy w centrach dystrybucji, ale także w sklepach, supermarketach i zakładach przemysłowych. Wszędzie tam, gdzie przechowywane są towary, konieczna jest sprawna obsługa magazynu. Do tego zadania najlepiej nadają się wózki widłowe. Jakie są ich zalety?

Uniwersalna pomoc

Jednym z największych atutów wózków widłowych jest ich uniwersalny charakter. Szeroki asortyment tych pojazdów sprawia, że można je dobrać do każdego, mniejszego i dużego magazynu. Wszędzie tam wózki widłowe będą stanowiły niezastąpioną pomoc w transportowaniu ładunków o różnym ciężarze i różnych rozmiarach. To najszybszy sposób na przewiezienie towaru z miejsca na miejsce, co jest niezbędne na niemal każdym etapie magazynowania dóbr. Za pomocą wózków widłowych szybciej i łatwiej wykonuje się prace, takie jak rozładowywanie, załadowywanie, sortowanie, układanie, spiętrzanie towarów oraz kompletowanie zamówień. Ponadto wózki widłowe są niezbędne do następujących zadań, które są codziennością w pracy magazynu:

  • Wysokie składowanie – układanie towarów na wysokościach to duże wyzwanie, z którym dobrze radzą sobie specjalne wózki z wysuwanym masztem.
  • Transport wielu ładunków na raz – tzw. paleciaki czy wózki podnośnikowe pozwalają na przewożenie i podnoszenie większej liczby towarów.
  • Przewożenie towarów o ‘trudnych’ wymiarach – długie, nieproporcjonalne ładunki nie ułatwiają pracy magazynierom. W takich zadaniach pomogą zwrotne wózki boczne i skrętne o zwartej budowie.

Do tego można wybrać odpowiedni rodzaj napędu wózka, a nawet modele kontenerowe czy przeciwwybuchowe. Dzięki temu wózki widłowe mogą wykonywać różne zadania na magazynie, usprawniając jego pracę.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Funkcjonalność i wielozadaniowość wózków widłowych to jednak nie jedyne ich zalety. Jakie jeszcze korzyści przynosi wyposażenie magazynu w te środki transportu bliskiego?

Korzystanie z wózków widłowych pozwala przyspieszyć pracę na magazynie i zredukować jej koszt. – Mówi przedstawiciel firmy dystrybuującej wózki widłowe IPZ.Wózek widłowy w krótkim czasie wykona pracę, z którą nie dałby sobie rady pracownik. Mowa tu o transportowaniu ładunków ważących kilka, a nawet kilkadziesiąt ton. Do tego dochodzi potrzeba wysokiego składowania dóbr, gdzie umieszczanie ciężkich pakunków na znacznych wysokościach jest wyjątkowe trudne i niebezpieczne dla pracowników magazynu. W takich sytuacjach, typowych dla prac magazynowych, jedynie wózek widłowy pozwala sprawnie, szybko i bezpiecznie przewozić  i układać towary. Na magazynie liczy się też czas – logistyka wymaga płynnej realizacji zadań, a klienci chcą jak najszybciej otrzymywać swoje zamówienia, tak więc mechanizacja pracy jest tu niezbędna. Dzięki temu zadania wykonywane są krócej, niepotrzebny jest też liczny zespół pracowników, co pozwala zredukować koszty zatrudnienia. Warto tu zaznaczyć, że aby wyposażyć magazyn w wózek widłowy, wcale nie trzeba kupować nowego pojazdu – można również nabyć używany, a nawet zdecydować się na wynajem wózków widłowych. Wszystko to sprawia, że wózek widłowy stał się nieodłącznym elementem wyposażenia każdego magazynu.