Dlaczego warto kupić urządzenie wielofunkcyjne do domu?

Urządzenia wielofunkcyjne są niezwykle przydatne i znajdują się coraz częściej również w domach. Funkcje drukowania, skanowania czy kserowania są pomocne w wielu sytuacjach, takich jak chociażby przygotowanie dokumentów do urzędu. Jest to także doskonała opcja dla osób, które prowadzą swoją firmę lub często wykonują obowiązki zawodowe, pracując z domu.

Dlaczego warto?

W każdym domostwie sprzęt wielofunkcyjny bywa niezwykle przydatny, zarówno do celów osobistych, jak i zawodowych. Zdarza się, że musisz wydrukować lub zeskanować dokumenty do urzędu albo innej instytucji. Nierzadko jest to też wymagane w szkole, do której uczęszcza Twoje dziecko. Zamiast za każdym razem jechać specjalnie do drukarni lub ksero, możesz bezproblemowo wykonać wydruki, kopie i skany we własnym domu. Zaoszczędzisz dzięki temu swój cenny czas i pieniądze wydane na paliwo.

Jak podkreśla specjalista z firmy Arso Serwis, osoby, które mają swoją firmę lub pracują zdalnie, powinny obowiązkowo wyposażyć się w urządzenie wielofunkcyjne. Możliwość wykonania ksera, druku czy skanowania zarówno w dzień, jak i w nocy bywa naprawdę przydatna. Niektóre dokumenty są tak pilne, że nie można czekać z ich wypełnieniem lub wysłaniem zbyt długo. Dobre urządzenie wielofunkcyjne poratuje Cię w niejednej sytuacji i posłuży przez wiele lat.

Jak wybrać urządzenie wielofunkcyjne?

Po pierwsze, zastanów się nad tym, czy wystarczy Ci urządzenie atramentowe, czy wolisz postawić na bardziej ekonomiczne i niezawodne urządzenie laserowe. Wszystko zależy od tego, jak często i czy regularnie drukujesz. Drukarki laserowe niewątpliwie są droższe od swoich atramentowych odpowiedników, jednak po dłuższej nieobecności, np. po wakacjach nie spotkasz się z zaschniętym atramentem w głowicach. Po kilku tygodniach, a nawet miesiącach wszystko będzie działało jak wcześniej. Nie należy jednak przesadnie demonizować drukarek atramentowych. Nie zużywają one tak dużo prądu, jak te w technologii laserowej. Są także mniejsze i znacznie tańsze. Dobrze zakonserwowana i regularnie serwisowana drukarka atramentowa może służyć przez lata.

Równie ważne są dodatkowe funkcje sprzętu, takie jak np. Wi-Fi lub Bluetooth. Szczególnie jeśli potrzebujemy wydrukować coś szybko z komórki, tabletu czy laptopa.

Ważne jest także oprogramowanie sprzętu i takie udogodnienia jak np. automatyczny podajnik papieru. Zwróć uwagę na to, czy urządzenie wielofunkcyjne ma slot na kartę pamięci, tak aby móc np. drukować zdjęcia bez konieczności włączania komputera.

Sprawdź też, jakie rozmiary nośników obsługuje dane urządzenie wielofunkcyjne. Standardowo jest to A4, ale warto mieć też opcję druku większych rozmiarów, ponieważ niesie to za sobą wiele korzyści. Urządzenia w formacie A3 są najtańsze w eksploatacji, a ich rozbudowane funkcje pozwalają wykonać nie tylko proste wydruki, ale również wydrukować broszury czy zestawy posortowanych dokumentów. Funkcja wydruku na papierze o różnej gramaturze lub na kartonie może okazać się przydatna w jednostkach edukacyjnych – dzięki niej prace wykonywane przez dzieci mogą mieć dowolną formę.

śr. ocena 5 / głosów 7