Dlaczego dzieci powinny pić mleko?

Wokół picia mleka przez dzieci i dorosłych w ostatnich kilku latach narosło mnóstwo mitów, a kwestia jego wpływu na organizm ludzki stała się przyczyną polemiki. Warto jednak trzymać się zdrowego rozsądku i sprawdzać fakty oraz badania naukowe. A te mówią bardzo wyraźnie, że mleko jest zdrowe, a dzieci powinny je pić. Dlaczego?

Fakty…

Do dziś nie ma wiarygodnych badań, które udowodniłyby, że opinie o złym wpływie mleka to coś więcej niż tylko teorie. Mało tego – można przeczytać sporo badań uznanych naukowców, instytutów i uczelni, które mówią, że mleko krowie jest jednym z najwartościowszych pokarmów, jakie człowiek może przyjmować. Jest ono największym (i najlepszym, jeśli chodzi o przyswajalność) źródłem wapna, białka czy fosforu. A te pierwiastki są odpowiedzialne za budowę kości.

Aby to udowodnić, już w latach 20. XX wieku w Irlandii zostały rozpoczęte badania polegające na sprawdzaniu rozwoju dzieci pijących mleko i tych, które go nie piły. Wyniki po 5, 10, 15 i 20 latach były jednoznaczne – dzieci pijące mleko były najwyższymi w klasie (a nierzadko też od swoich niepijących mleka rodziców), odpornymi na choroby i aktywnymi fizycznie. Ich kości rosły o 0,4 cm więcej niż kości ich rówieśników, były też gęstsze i mniej podatne na uszkodzenia. Jak więc widzimy, znany slogan „pij mleko, będziesz wielki” nie wziął się znikąd.

…i mity

W naszym kraju od pewnego czasu panuje coraz większa moda na wegetarianizm i weganizm. I choć sama dieta wegańska nie jest zła, to jej stosowanie wynika często z ideologii, a nie dbałości o zdrowie. Niezdrowe podejście do diety wegańskiej powoduje powstawanie różnych mitów i niczym nie popartych teorii na temat różnych rodzajów żywności, w tym również i mleka. Jednym z najpopularniejszych argumentów przeciwko mleku jest mówiący o tym, że człowiek nie ma enzymu trawiącego laktozę i że ewolucyjnie nie jesteśmy przystosowani do jego spożywania. Tak naprawdę to trudno się nawet odnieść do tego mitu, ponieważ nie ma żadnych głosów naukowych na ten temat, a przywołane wyżej badania zdają się temu przeczyć. Ciekawym jest przy tym fakt, że ci sami weganie na niedobór wapnia polecają brokuły lub preparaty uzupełniające. Czy jest jednak sens przyjmować preparaty… skoro mamy to wszystko w naturze? Jeżeli zaś chcemy zamówić mleko dla całej rodziny, możemy skorzystać z ofert takich firm jak np. ROTR Spółdzielnia Mleczarska.