Jak dbać o soczewki kontaktowe – Porady

Soczewki kontaktowe są bardzo wygodnym sposobem korekcji wad wzroku. Są wygodne w stosowaniu i pozwalają na bardzo skuteczną poprawę widzenia. Jednak, żeby mieć pewność, że nie zaszkodzą one naszym oczom musimy je właściwie pielęgnować. Na szczęście zasady pielęgnacji soczewek są bardzo proste i każdego dnia zajmują zaledwie kilka minut.

Dlaczego pielęgnacja soczewek kontaktowych jest tak ważna?

Żeby odpowiedzieć na pytanie dotyczące konieczności właściwej pielęgnacji soczewek kontaktowych, na początku warto wytłumaczyć, jakie zagrożenia na nas czekają, jeżeli nie będziemy dbali o ten element użytkowania soczewek. Soczewki wielokrotnego użytku są elementem, który użytkujemy przez nawet kilka miesięcy. Jeżeli nie będziemy o nie dbali, w łatwy sposób możemy doprowadzić do ich uszkodzenia. To jednak nie najważniejszy problem, jaki czeka na użytkowników takiego typu soczewek.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, optyk z Zakładu Optycznego Pan Hilary w Łodzi: Największym zagrożeniem jakie czeka na właścicieli soczewek kontaktowych jest ewentualny rozwój bakterii, dlatego jeżeli stosujemy soczewki wielokrotnego użytku niezwykle ważna jest ich codzienna dezynfekcja. Zasady pielęgnacji soczewek generalnie są bardzo proste i nie zajmują zbyt dużo czasu, jednak wymagają od ich użytkownika konsekwencji i codziennego stosowania. Na szczęście po kilku dniach od pierwszego założenia soczewek ich pielęgnacja stanie się już dla nas codziennym rytuałem.

Pielęgnacja soczewek krok po kroku

Na początku jedna ogólna zasada: zanim dotkniemy naszych soczewek kontaktowych, należy bardzo dokładnie umyć i wytrzeć ręce, tak aby żadne mniejsze elementy, typu drobinki kurzu czy włosy, nie mogły przedostać się na szkła. Do pielęgnacji soczewek używaj wyłącznie płynów przeznaczonych do konkretnego rodzaju soczewek. Nie wolno także płukać soczewek w wodzie. Najlepiej jest je czyścić od razu po wyjęciu z oka. Należy położyć soczewkę na czystej i suchej dłoni i zaaplikować na nią kilka kropel płynu pielęgnacyjnego. Następnie małym palcem drugiej ręki delikatnie potrzeć powierzchnie soczewki po kilka sekund z każdej strony i dokładnie spłukać ją płynem.

Zasady przechowywania soczewek

Równie proste są zasady przechowywania soczewek. W tym celu należy napełnić płynem pielęgnacyjnym obie komory pojemnika do przechowywania i włożyć w nie dokładnie wyczyszczone soczewki. Po wszystkim trzeba także szczelnie zamknąć pojemnik. O samo pudełko także musimy dbać, dlatego codziennie rano, tuż po założeniu soczewek kontaktowych, pudełko należy opłukać płynem pielęgnacyjnym lub ewentualnie ciepłą wodą i odstawić do całkowitego wyschnięcia. W ten sposób wieczorem będzie gotowe do użytku.