Czym się kierować przy wyborze karmy dla psa?

Wszyscy doskonale wiemy, że odpowiednia dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Mówiąc „nasze” mamy na myśli nie tylko ludzi. Trzeba jednak przyznać szczerze, że często zapominamy o tym, jak ważne są zbilansowane posiłki lub po prostu nie przykładamy do tego wagi. Postanowiliśmy przygotować krótki i kompleksowy poradnik, czym kierować się przy wyborze karmy dla psa, by mógł żyć zdrowo i długo. Skupimy się na karmach suchych.

karma-dla-psa

Karmy klasy premium

Zacznijmy od tego, że zawsze najlepiej wybierać dla naszych zwierzaków karmy klasy premium, przez niektórych producentów określane jako royal, czy po prostu na ich opakowaniach lub etykietach znajdziemy informację o tym, że są przyswajane przez organizm psa w około 90%. Karmy tego typu znajdziemy przede wszystkim w sklepach zoologicznych, bardzo rzadko w dużych marketach spożywczych, a naprawdę sporadycznie w mniejszych, osiedlowych sklepikach. Karmy najwyższej jakości zawierają znacznie więcej składników potrzebnych naszemu czworonogowi, są doskonale zbilansowane i przyswajalne przez organizm zwierzęcia. Nie ukrywajmy, że są droższe, jednak nasz pies potrzebuje mniejszej ilości pokarmu, by się nasycić. Żaden ze składników dobrej jakości karmy nie powinien być modyfikowany genetycznie. Karma nie powinna zawierać chemicznych dodatków, takich jak wzmacniacze smaku, czy sztuczne barwniki, zbędne konserwanty. Najlepsza karma nie zawiera składników, które mogą uczulać psiaka.

Podział karm suchych dla psa

Jak podglądamy w popularnym sklepie Sznupa.pl z Katowic, podstawowy podział karm suchych to podział na karmy suche dla psów dorosłych i dla szczeniąt. Znajdziemy wśród nich karmy dedykowane dla ras. Rottweilera na przykład nie otrujemy oczywiście, podając mu karmę dla psa rasy west highland white terrier, czy odwrotnie. Jednak każda rasa ma swoją specyfikę i najwyższej jakości karmy dedykowane bilansowane są zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Nasz przykładowy rottweiler wyróżnia się atletyczną budową i mocną szczęką. By jego mięśnie i stawy były zdrowe i silne, w karmie powinna się znajdować odpowiednia porcja L-karnityny, która wspiera budowę i odnawianie się mięśni, w ochronie stawów pomagają natomiast składniki odżywcze chrząstki siarczanu chondroityny oraz glukozamina. Jeśli więc mamy psa rasowego, warto wybierać karmy dedykowane konkretnej rasie. A co z mieszańcami? – Nie powinniśmy różnicować psiej diety i podawać naprzemiennie karmy z przewagą jagnięciny, drobiu, wieprzowiny, czy wołowiny. Starajmy się znaleźć dietę optymalną dla naszego czworonoga.

śr. ocena 5 / głosów 5