Czym powinny się charakteryzować meble do open space

Duże powierzchnie wypełnione wieloma stanowiskami pracy, czyli tzw. open space, to bardzo popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o organizację przestrzeni w biurze. Samo w sobie nie sprzyja jednak skupieniu na efektywnej pracy. Warunki do niej tworzą dopiero odpowiednio dobrane meble, których wygląd i ustawienie mają zarazem wpływ na ogólny wizerunek danej firmy. Co powinno je cechować?

Ergonomia i funkcjonalność

Po pierwsze i najważniejsze – meble te muszą być ergonomiczne, co oznacza takie ich dopasowanie do ludzkiej sylwetki, by codzienne korzystanie z nich po wiele godzin było jak najmniej uciążliwe. Nie chodzi tu tylko o samą wygodę siedzenia, ale też chociażby o możliwość dostosowania wysokości krzesła do wzrostu pracownika, obecność podłokietników i podpory dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa czy regulacja kąta nachylenia całego oparcia.

Biurka również powinny być regulowane, a przy tym wystarczająco duże, by pomieścić wszystkie ważne dokumenty, przybory do pisania oraz oczywiście sprzęt komputerowy. O tym zaś, jak ważne jest wyposażenie biurek w przepusty kablowe, najlepiej wiedzą ci, którzy zapomnieli uwzględnić tę kwestię podczas wyboru mebli.

Wysoka jakość

Kolejną ważną kwestią jest materiał i technologia ich wykonania. Dobrej jakości meble biurowe posiadają przeróżne atesty gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania. Tkaniny obiciowe muszą przejawiać odporność na ścieranie rzędu przynajmniej 100 tys. cykli, a gwarancja na sprzęt powinna wynosić minimum 5 lat w przypadku krzeseł i 3 lata dla pozostałych elementów wyposażenia biura – świadczy to o ich wysokiej jakości.

Do największych mankamentów rozwiązania typu open space należą brak prywatności i hałas. Aby polepszyć akustykę wnętrza, a także wydzielić dla każdego pracownika kawałek osobistej przestrzeni, stosuje się ścianki działowe. Dzięki dodatkowym półkom, tablicom czy uchwytom służą też one często jako dodatkowe miejsce przechowywania rozmaitych przedmiotów.

Inspirujące wzornictwo

Aranżując przestrzeń biurową, pamiętajmy, że wcale nie musi być utrzymana w stonowanych, mdłych wręcz kolorach albo smutnych szarościach – radzi przedstawiciel szczecińskiej firmy Stecko Meble.

Barwne akcenty ożywią pomieszczenie, w zestawieniu zaś z neutralnymi odcieniami i elementami z metalu czy szkła wciąż będą prezentować się profesjonalnie. Jasne kolory i nowoczesny design wniosą do biura świeżość i lekkość, które pozytywnie wpływają na kreatywność i zapał pracowników. Efektywna i efektowna organizacja przestrzeni sprawi, że chętniej będą zjawiać się w pracy, a poza tym z pewnością zrobi wrażenie na odwiedzających firmę gościach i kontrahentach.