Czym powinna charakteryzować się wiązanka pogrzebowa?

Śmierć bliskiego przyjaciela, znajomego lub członka rodziny to trudny moment w życiu wielu osób. Często wiąże się z koniecznością załatwienia różnych formalności, wybrania zakładu pogrzebowego, odpowiedzialnego za kompleksową organizację pochówku, a także z kupnem wiązanki pogrzebowej. Przekonaj się, w jaki sposób dobrać wiązankę pogrzebową, mającą ukazać pamięć o zmarłym oraz smutek i żal związany z odejściem.

wieniec wiazanki pogrzebowe pogrzeb lublin

Czym jest wiązanka pogrzebowa?

Wiązanki pogrzebowe to pojęcie, które określa wszelkie konstrukcje florystyczne, przygotowane z kwiatów sztucznych, żywych lub mieszanych wraz z dodatkami. Konstrukcje te przygotowane zostały z myślą o oddaniu przez uczestników pogrzebu czci i szacunku osobie zmarłej. Z tego względu bardzo często charakteryzują się stonowanymi kolorami.

Wiązanki pogrzebowe wyposażone są także w szarfę z dedykacją.  Może przekazywać emocje, towarzyszące ostatniemu pożegnaniu lub być typowym zwrotem stosowanym w tych okolicznościach. Zdarza się także, że pełni jedynie rolę podpisu informującego o darczyńcy.

Standardowe wiązanki pogrzebowe

Tradycyjne wiązanki pogrzebowe to zazwyczaj konstrukcje florystyczne wykonane z kwiatów, przyozdobionych dodatkowo liśćmi. Do kwiatów przyczepiana jest szarfa, a sama wiązanka przybiera różne kształty – od standardowego koła, aż po kształt serca lub krzyża. Wiązanki pogrzebowe mogą zostać skomponowane z różnych kwiatów. Najczęściej jednak do wiązanki na tę okoliczność wybierane są róże, ponieważ są jednymi z najtrwalszych kwiatów, które wytrzymają kilka dni bez dostępu do wody lub w silnym słońcu.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący zakład pogrzebowy Hades:

Róże to kwiaty charakteryzujące się dużą trwałością. Nie należy jednak zapominać o doborze odpowiedniego koloru. Barwa czerwona wyraża miłość, różowa – miłosierdzie, biała – uznanie, szacunek oraz niewinność.

Wieńce pogrzebowe

Wieńce pogrzebowe to oprócz pojedynczych kwiatów i współgrających z nimi bukietów oraz tradycyjnych wiązanek pogrzebowych, najpopularniejszy typ wiązanki pogrzebowej. Są to najbogatsze kompozycje, które zazwyczaj wybierane są przez najbliższych zmarłego. Ich kształt to okrąg lub elipsa. Podobnie jak standardowe wiązanki przyozdobione są za pomocą szarfy z dedykacją. Cechuje je wytworność oraz elegancja. Wielkość kompozycji, a w konsekwencji także jej ciężar, wpływa na budowę wiązanki.

Kwiaty przytwierdzone są na specjalnych podkładach, składających się z iglastych gałązek lub wilgotnych gąbek, które umieszczone są w plastikowej osłonce, określanej mianem floretów.  Także w przypadku wieńców pogrzebowych, należy zwrócić uwagę na symbolikę kolorów kwiatów, które zawarte zostały w wieńcu. Białe lilie będą przykładowo zarówno wyrazem wzniosłości chwili, jak i wyrazem współczucia rodziny, znajomych oraz przyjaciół.

śr. ocena 5 / głosów 3