Na czym polega kurs podologiczny?

Podolog w Polsce to wciąż raczkujący zawód. By móc nazwać się specjalistą, musimy zapoznać się z wieloma metodami pielęgnacji stóp. Pielęgnacja stóp kojarzyła nam się do niedawna wyłącznie ze stylizacją paznokci, a podologia obejmuje znacznie więcej: to zabiegi, które mają na celu leczenie uciążliwych chorób stóp, usuwanie wrastających płytek, nagniotków i odcisków, modzeli. To także specjalistyczne masaże i metody postępowania w przypadku grzybicy i cukrzycy. Czym dokładniej zajmuje się podolog i na czym polega kurs podologiczny?

podolog

Czym zajmuje się podolog?

Zadaniem podologa jest poprawienie kondycji kończyn dolnych. Podolog przeciwdziała powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stóp i pomaga w pozbyciu się istniejących już dolegliwości i rozplanowaniem potrzebnej kuracji. Podolog zajmuje się nie tylko pielęgnacją – współpracuje z lekarzami różnych specjalizacji. To kompetentny doradca, do którego możemy się zgłosić po wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji skóry i paznokci, które mogą sprawiać nam wiele problemów, a także po porady dotyczące prawidłowej ochrony zmian ortopedycznych i korekcji.

Czy warto zostać podologiem i jak wygląda kurs?

Coraz świadomiej podchodzimy do swojego ciała i przestajemy ukrywać problemy, które do niedawna wydawały nam się wstydliwe. Dotyczy to także problemów z naszymi stopami. Zależy nam na tym, by były zadbane, a przede wszystkim na tym, by chodzenie nie było dla nas w żaden sposób uciążliwe. Statystycznie to kobiety zdecydowanie częściej korzystają z zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych w salonach, jednak do podologa równie często zgłaszają się mężczyźni – przede wszystkim z bolesnymi dolegliwościami, jak wrastające paznokcie. Warto więc wybrać ten zawód, który wkrótce zostanie wpisany do rejestru, o co ubiega się Polskie Stowarzyszenie Podologiczne. Jak wygląda kurs podologiczny? – Porady zasięgamy w firmie MM Kosmetyka Profesjonalna ze Szczecina. Profesjonalne kursy podologiczne podzielone są na specjalne moduły. Podczas poszczególnych szkoleń możemy zaczerpnąć wiedzy dotyczącej:

  • pedicure kosmetycznego
  • rekonstrukcji płytki paznokcia
  • ortonyksji (wrastających i wkręcających się paznokci)
  • hiperaktozy (odcisków, modzeli, nagniotków)
  • ortezy indywidualnej dla pacjentów
  • mykologii (dział biologii, który zajmuje się badaniem grzybów, ich budową i fizjologią)
  • rekonstrukcji płytki paznokcia
  • stopy cukrzycowej
  • specjalistycznego masażu stóp

Dla przykładu omówmy dokładniej kurs podologiczny rekonstrukcji płytki paznokcia. Każdy kurs podologiczny powinien się składać z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna zaczyna się od wprowadzania (prowadzący opowiada o ergonomii pracy i BHP). Następnie powinno nastąpić omówienie maszyn i narzędzi, ich dezynfekcji i sterylizacji, omówienie preparatów, które są stosowane do rekonstrukcji paznokci. Prowadzący kurs zapoznaje nas z budową paznokci, omawia choroby skóry i paznokci, szczegółowo wskazuje najczęstsze przyczyny uszkodzenia płytki. Część teoretyczną powinno zamykać omówienie wskazań i przeciwwskazań do wykonania zabiegu rekonstrukcji paznokcia oraz karty pacjenta (jak należy ją prawidłowo stworzyć). Cały kurs zamyka część praktyczna, a więc wykonanie rekonstrukcji paznokcia żelem UV. Po kursie otrzymujemy certyfikat i zaświadczenie ukończenia kursu – i możemy śmiało oferować swoje usługi z zakresu rekonstrukcji paznokci u stóp.