Na czym polega i do czego służy cięcie stali piłą taśmową?

Cięcie stali piłą taśmową jest jednym z etapów obróbki metalu, który służy do nadania elementowi bazowemu określonego wymiaru i kształtu. Zastosowanie technologii cięcia taśmowego pozwala na znaczne skrócenie czasu realizacji danego zamówienia. Cięcie piłą taśmową charakteryzuje się wysoką jakością i precyzją. Czym jest cięcie stali piłą taśmową i na czym polega?

stal

Piła taśmowa – czym jest i do czego się ją wykorzystuje?

Piła taśmowa to specjalne narzędzie wyposażone w napęd mechaniczny, które przerzyna materiały za pomocą ząbkowanej metalowej wstęgi. Taśma przesuwana jest za pomocą dwóch kół, które obracają się współbieżnie. Konstrukcja piły taśmowej wyposażonej w dwa koła jest najczęściej spotykana, ale występują także narzędzia posiadające trzy oraz cztery koła. Piła taśmowa najczęściej wykorzystywana jest do cięcia takich materiałów, jak drewno, różnego rodzaju metale (w tym stal) oraz inne twarde elementy.

Taśma ma wąskie ostrze, dzięki czemu doskonale sprawdza się także przy wycinaniu skomplikowanych kształtów oraz nieregularnych wzorów. Nadaje się idealnie do wycinania po linii prostej. Cięcie stali piłą taśmową nie jest zbyt skomplikowane, gdyż zadaniem tym zajmują się zazwyczaj zautomatyzowane maszyny. Wystarczy zaprogramować je na żądane cięcie i maszyna przeprowadzi je bezbłędnie oraz bez konieczności większej interwencji człowieka. Takimi maszynami i usługą cięcia nimi stali dysponują wyspecjalizowane firmy, np. przedsiębiorstwo Polmet.

Cięcie stali piłą taśmową – na czym polega?

Mimo tego, że cięcie piłą taśmową nie jest trudne, to może sprawić pewne problemy – zwłaszcza kiedy nie mamy odpowiedniej wprawy w obsłudze tak zaawansowanego urządzenia. Dwoma najważniejszymi parametrami, jakie mają wpływ na pracę piły taśmowej, jest posuw oraz prędkość. Przy obróbce metalu ogromne znaczenie ma stosunek szybkości podawania ciętego materiału do głębokości, na jaką wchodzą ostrza piły taśmowej. Pozwala to na przeprowadzenie wydajnego cięcia bez zbytniego obciążania samego narzędzia. Zastosowanie odpowiedniej siły ma wpływ nie tylko na szybkość, w jakiej narzędzie będzie się zużywało, ale także na walory estetyczne i parametry poddawanych cięciu materiałów. Warto także wiedzieć, że dzięki zastosowaniu piły taśmowej, zmniejsza się także konieczność przeprowadzenia dodatkowej obróbki ciętego materiału na kolejnych etapach, gdyż cięcie piłą taśmową jest dokładniejsze oraz pozostawia powierzchnię, która bardzo często nie wymaga dodatkowych działań dostosowawczych.

śr. ocena 5 / głosów 1