Czym najlepiej czyścić posadzki?

Z pozoru błaha czynność, jaką jest czyszczenie posadzki, może nastręczyć wielu problemów. Nieumiejętnie przeprowadzona, przy użyciu nieodpowiednich środków, może poważnie zniszczyć zarówno parkiet w naszym domu, jak i powierzchnię w zakładzie pracy. Dlatego tak ważnym jest, aby wiedzieć, czym najlepiej czyścić posadzki, aby jak najdłużej zachowały żywotność.

czyszczenie-posadzki

Czyszczenie posadzek może odbywać się w dwojaki sposób: ręczny, czyli bardziej tradycyjny, oraz przy użyciu specjalistycznego sprzętu, jakim są mopy elektryczne i parownice. Wymienione wyżej urządzenia najlepiej sprawdzają się podczas prac domowych, dzięki nim możemy bowiem zapomnieć o  ręcznym wyżymaniu mopa oraz bezpośrednim kontakcie z brudem. Dodatkową zaletą czyszczenia parowego jest fakt, iż nie wymaga stosowania czyszczących środków chemicznych, jednocześnie znacznie ograniczając zużycie wody. Co jednak, gdy nie dysponujemy tymi urządzeniami?

Posadzki przemysłowe

Czystość posadzek w zakładach przemysłowych ma nie tylko znaczący wpływ na samą produkcję, lecz również na bezpieczeństwo pracowników. Ponadto należy zdać sobie sprawę, iż zachowywanie jej czystości znacząco przyczynia się do wydłużenia okresu jej użytkowania. Pierwszym, na co powinniśmy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego posadzka została wykonana, on bowiem będzie miał wpływ, na dobór odpowiednich środków. Ważne jest zatem, czy posadzka jest posadzką żywiczną czy betonową. Następnie należy wybrać technikę czyszczenia; maszynową lub ręczną. Warto wcześniej daną powierzchnię zamieść wstępnie maszynami, po to, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Teraz przyszedł czas na wybór odpowiedniego środka do czyszczenia posadzek, z zakresu chemii profesjonalnej.

Wybierając płyn, zwróćmy uwagę na wartość Ph, rodzaj zabrudzeń, do którego usuwania jest on przeznaczony (np. organiczne lub mineralne) oraz ewentualne szkody, które może wywołać. Wybierajmy te, które chronią przed odkładaniem się zabrudzeń głęboko w porach posadzki, słabo pieniące, o dużej sile działania oraz właściwościach emuglujących, usuwające nawet stare, nawarstwione osady. Szeroki wybór tego typu preparatów znajdziemy w ofercie firm, zajmujących się dystrybucją profesjonalnych środków czystości, jak na przykład przedsiębiorstwo Petrus Serwis.

Posadzki domowe

Nasze posadzki domowe to najczęściej podłogi z drewna, płytek ceramicznych lub kamionkowych, terakoty albo linoleum. Drewno wystarczy regularnie przecierać lekko wilgotną szmatką lub specjalną szczotką, z bawełnianą nakładką. Jeśli ma ono jasny odcień, należy użyć gorącej, mydlanej wody, a następnie szybko spłukać. Warto również sięgnąć po dostępne na rynku płyny do podłóg, które usuną tłuszcz oraz wszelkiego rodzaju oleje, nie uszkadzając parkietu. Posadzki z płytek najlepiej czyścić wełnianą szmatką, wcześniej zamoczoną w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń i paroma kroplami płynu nabłyszczającego. Jeśli jest bardzo brudna, użyj gorącej wody z detergentem i amoniakiem lub specjalistycznych, uniwersalnych preparatów na bazie alkoholu, przeznaczonych do wszystkich powierzchni, odpornych na działanie wody. Do mycia terakoty wystarczy woda z dodatkiem szarego mydła, natomiast myjąc linoleum, pamiętajmy, aby nie wybierać produktów zasadowych lub o właściwościach ściernych.

śr. ocena 5 / głosów 5