Czym cechuje się polistyren wysokoudarowy (HIPS)?

Polistyren wysokoudarowy jest polistyrenem modyfikowanym kauczukiem butadienowym, który zmienia pierwotne właściwości materiału. Charakteryzuje się lekkością, termoplastycznością i podatnością na wiele sposobów formowania, dzięki czemu znajduje zastosowanie w różnych branżach. Oferowane przez producentów płyty HIPS mogą być matowe, błyszczące lub w wybranych kolorach, co jeszcze bardziej zwiększa ich zastosowanie.

Co to jest polistyren wysokoudarowy?

Polistyren wysokoudarowy HIPS jest połączeniem polistyrenu z kauczukiem butadienowym. To wpływa na zwiększenie elastyczności materiału, utratę przezroczystości oraz pomniejszenie połysku. HIPS jest lekki, podatny na różnego rodzaju formowania i ma wysoką udarność. Nie wymaga wstępnego suszenia. W porównaniu do polistyrenu niskoudarowego GPPS jest on także bardziej odporny na pękanie. Właściwości termoplastyczne umożliwiają formowanie HIPS za pomocą wiercenia, cięcia laserem, frezowania lub klejenia. Pozwala to na wyprodukowanie różnorodnych form. Płyty HIPS dostępne są w wersji matowej, połyskowej, a także w kolorach według palety RAL. Można zamówić także płyty z jednej strony matowe, a z drugiej błyszczące.

Różne formy zastosowania

Polistyren wysokoudarowy jest stosowany w różnych branżach. Korzysta się z niego m.in. w budownictwie, przemyśle produkcyjnym i w reklamie. Przeważnie sprzedawany jest w postaci folii, która w dalszym procesie jest stosowana do opakowań, wnętrz lodówek, kasetonów, elementów wykończeniowych lodówek i łazienek. Ekspert ze sklepu internetowego Akces dodaje:

Stosuje się go także jako podkład pod zadruk offsetowy i sitodrukowy. HIPS jest odporny na drgania, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, a także na wiele szkodliwych czynników, dlatego wykonuje się z niego także palety i opakowania na produkty spożywcze oraz pojemniki na odpady.

Porównanie z innymi materiałami

HIPS posiada mniejszą wytrzymałość na rozerwanie, niższą twardość i przepuszczalność światła niż polistyren PS. W porównaniu do PMMA, PET i PC jest on korzystniejszy cenowo, co zwiększa jego powszechność w różnych branżach. Jednak polistyren wysokoudarowy ma małą odporność na warunki atmosferyczne, dlatego powinien być stosowany jedynie we wnętrzach. Różne rodzaje faktur i kolorów po odpowiedniej modyfikacji pozwalają na stworzenie skomplikowanych struktur oraz bardzo dobrych efektów estetycznych. W ofertach producentów znajdziemy płyty HIPS o różnych wymiarach.

śr. ocena 5 / głosów 6