Czy palenie peletem jest korzystne dla środowiska?

Pellet to coraz częściej wykorzystywany surowiec alternatywny dla węgla i ekogroszku. Nadaje się do zastosowania w urządzeniach grzewczych 5. klasy, które powoli stają się w zasadzie jedynym legalnie obowiązującym sprzętem zapewniającym ciepło w domach. Wspomniany materiał pozwala na sporą oszczędność w sezonie, ale ma też inne zalety, m.in. jest ekologiczny.

Charakterystyka pelletu

Pellet jest występującym w postaci zgranulowanych śrutów paliwem drzewnym o ponadprzeciętnej kaloryczności. Bazuje na odpadach drzewnych, takich jak wióry, trociny i zrębki, które podlegają sprasowaniu pod wysokim ciśnieniem.

Najczęściej można zakupić pellet w formie wałeczków od 6 do kilkunastu milimetrów. Dzięki temu nadaje się on do zastosowania w nowoczesnych i ekologicznych piecach z załadunkiem.

Ekologiczny proces spalania

W Polsce wciąż emituje się spore ilości szkodliwego dwutlenku węgla. Głównie w sezonie grzewczym, w wyniku palenia nieefektywnymi i mało ekologicznymi surowcami, zanieczyszcza się nie tylko przestrzeń w domu (wystarczy zerknąć na stan wizualny przeciętnej domowej kotłowni), ale także powietrze, którym przecież wszyscy oddychamy. Alternatywnym rozwiązaniem jest pellet –ekologiczne i ekonomiczne paliwo.

Pellet ma stała temperaturę spalania, co oznacza, że mniejsza ilość paliwa wystarcza do długotrwałego ogrzewania całego domu. Pellet to znacznie lepsza kaloryczność w stosunku do emisji negatywnych substancji do środowiska. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku drewna i węgla kamiennego. Ma to wpływ nie tylko na ekologię, ale także na oszczędności w skali miesiąca – przekonuje ekspert z firmy Gizex, będącej producentem kotłów parowych.

Ponadto niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pellet zalicza się do tzw. biopaliw. Oznacza to, że nie generuje do atmosfery szkodliwych związków chemicznych (takich jak benzopiren).

Warto też podkreślić to, że zarówno produkcja, jak i właściwa eksploatacja pelletu, wiążą się z mniejszym zużyciem materiałów. Odpady drzewne, które normalnie stanowią zbędny „produkt uboczny”, mogą być ponownie wykorzystane i generować ciepło. Natomiast po spaleniu pelletu pozostaje popiół, który również można użyć ponownie – na przykład tworząc warstwę ochronną na glebie w przydomowym ogródku. W ten sposób utrzymuje się w przyrodzie organiczny proces przepływu surowców.

Inteligentne spalanie z pelletem

Racjonalne przetwarzanie surowców i brak zanieczyszczeń to nie jedyne prośrodowiskowe plusy grzania pelletem.

Otóż kotły na pellet są zautomatyzowane, a sam proces spalania przebiega w sposób „inteligentny”. Co to oznacza w praktyce? Takie urządzenia samoistnie zapalają, wygaszają i kontrolują dopływ powietrza. Cały proces przebiega więc w zgodzie z rzeczywistym aktualnym zapotrzebowaniem na ciepło, nie grzejąc „na zapas”.

Dodatkową zaletą jest to, że piece na pellet nie ulegają zanieczyszczeniom, jak ma to miejsce w piecach wcześniejszych generacji.

śr. ocena 0 / głosów 0