Czujniki tlenku węgla. Zasada działania

Myśląc o śmiertelnych truciznach, najczęściej przypominamy sobie filmy o zabójcach, którzy ukradkiem dosypują swoim ofiarom arszenik do herbaty. Jednak w rzeczywistości, statystycznie najbardziej zabójczą substancją trującą okazuje się być tlenek węgla, na działanie którego możemy być narażeni nawet we własnych domach. Najprostszym sposobem zapobiegania zaczadzeniu jest stosowanie czujników tlenku węgla.

Zagrożenie zaczadzeniem

Zatrucie tlenkiem węgla potocznie określane jest mianem zaczadzenia. Wdychanie bezwonnej i bezbarwnej substancji, jaką jest tlenek węgla, w najlepszym przypadku powoduje ból głowy i wymioty, ale w najgorszym – kończy się śmiercią. Niestety, na działanie czadu narażeni możemy być wszyscy, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

W Polsce każdego roku zatrucie tlenkiem węgla zabiera kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych i zmusza do hospitalizacji kilkuset kolejnych. Jak łatwo się domyślić, nie wszystkie te osoby stykają się z czadem w wyniku pożaru.

O wiele częściej winne są usterki rozmaitych urządzeń grzewczych, np. popularnych w starych blokach piecyków gazowych. Niestety, nawet nowe kotły i instalacje grzewcze, przy wadliwej konserwacji, mogą powodować ulatnianie się do pomieszczeń tlenku węgla – ostrzega nasz rozmówca z internetowej hurtowni elektrycznej Skonieczni.

Jak bronić się przed zatruciem tlenkiem węgla?

Najskuteczniejszym sposobem eliminacji zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla byłoby wycofanie wszystkich urządzeń, których eksploatacja grozi wydzielaniem czadu. Niestety, takie rozwiązanie nie jest możliwe, chociażby ze względu na brak ekonomicznych alternatyw. W praktyce najlepiej sprawdza się korzystanie z prostych urządzeń automatyki domowej, jakimi są czujniki tlenku węgla.

Zasada działania czujnika tlenku węgla

Czujniki tlenku węgla, nazywane też detektorami czadu, dzięki wbudowanym sensorom elektrochemicznym na bieżąco analizują skład powietrza w pomieszczeniu pod kątem stężenia niebezpiecznej substancji. Większość detektorów, po wykryciu zbyt wysokiego stężenia tlenku węgla, uruchamia głośny alarm. Niektóre urządzenia wyposażone są dodatkowo w opcję alarmu optycznego (świecące się kontrolki) oraz wyświetlacze, które informują o dokładnym poziomie stężenia niebezpiecznego gazu.

Prawidłowe działanie czujnika czadu uzależnione jest w dużej mierze od tego, gdzie go umieścimy. Ponieważ tlenek węgla jest gazem ciężkim, przez co utrzymuje się na niewielkiej wysokości, czujniki należy montować na poziomie od 0,7 do 1,5 m nad poziomem podłogi.

śr. ocena 5 / głosów 6