Do czego służą falcerki?

Choć urządzenie kryjące się pod nazwą „falcerka” może się wydawać całkowicie obce, to faktem jest, że na co dzień korzystamy z efektów jej pracy. Czym są falcerki i do czego służą? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Do czego służą falcerki?

Czym jest falcerka?

Falcerkami nazywamy maszyny introligatorskie, których zadaniem jest zginanie arkuszy papieru pod kątem 180 stopni i . Mogłoby się wydawać, że nie ma prostszej, mniej wymagającej pracy, niż składanie papieru. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste i to z dwóch powodów – przy składzie książek bądź gazet istotnie jest zachowania bardzo dużej precyzji oraz wysokiej prędkości pracy.

Nawet najbardziej dokładny człowiek nie jest w stanie zgiąć dwóch arkuszy papieru w takich sposób, żeby ich ostateczny kształt o rozmiar był identyczny – wyjaśnia specjalista firmy ImpressionPrzy produkcji masowej zadanie takie zajęłoby zdecydowanie zbyt dużo czasu.

Dlatego właśnie w drukarniach wykorzystuje się falcerki. Oficjalnie urządzenia te nazywane są złamywarkami lub – niepoprawnie – falcówkami lub falcarkami.

Różne rodzaje falcerek

W zakładach introligatorskich i drukarniach wykorzystuje się falcerki wielu rodzajów – różnią się one między sobą przede wszystkich mechanizmem działania:

  • Falcerki nożowe – arkusz doprowadzany jest do przesuwnego oporu i przez niego wyrównywany. W miejsce złamu następnie uderza tępy nuż, który powoduje powstanie fałdy, która zostaje następnie wciągnięta przez wałki złamujące
  • Falcerki kasetowe – arkusz papieru wprowadzany je przez wałki do kasety, część arkusza wystaje poza kasetę, tworzą fałdę wciąganą przez wałki złamujące.
  • Falcerki lejowe – wstęga papieru podawana jest przez wałki na odpowiednio ukształtowany lej, który powoduje powstanie fałdy, fałda ta ściskana jest przez wałki złamujące. Dopiero po złamaniu wstęgi następuje przycięcie jej na arkusze, które są ostatecznie łamane przy użyciu tępego noża

Technologie złamywania

Poza złamywaniem arkuszy na dwie części połączone złamem, możliwe jest wykonanie również złamywania wielokrotnego. W branży introligatorskiej wyróżnia się złamywanie prostopadłe, równoległe, mieszane oraz specjalne, w zależności od tego w jakiej pozycji w stosunku do poprzedniego złamu zostanie wykonany kolejny. Dzięki temu możliwe jest wykonanie takich artykułów jak składana na wzór harmonijki broszury (złamywanie równoległe) czy mapy samochodowe (złamywanie mieszane). W złamywaniu specjalnym drugi i kolejne złamy nie są złamami prostopadłymi ani równoległymi w stosunku do złamów wykonanych na początku