Czego można dowiedzieć się o aucie na podstawie komputerowej diagnostyki?

Praktycznie każdy samochód jest obecnie wyposażony w coś na kształt komputera pokładowego – nawet starsze modele. Prostym przykładem jego działania jest zaświecenie się lampki kontrolnej w sytuacji, gdy w aucie trzeba zmienić olej. Nie wszystkie problemy sygnalizowane są jednak na desce rozdzielczej. Są natomiast rejestrowane, co odczytać można dzięki procedurze komputerowej diagnostyki pojazdów. Czego się z niej dowiemy?

diagnostyka-komputerowa

Punktem wyjścia do dowiedzenia się czegokolwiek jest posiadanie specjalistycznego oprogramowania, które zestawi dane zakodowane w naszym samochodzie z wartościami podanymi przez jego producenta. Stanowią one bowiem istotny punkt odniesienia, na podstawie którego wskazać można chociażby poszczególne usterki. Oprogramowaniem takim dysponują profesjonalne stacje diagnostyczne. Zaopatrzenie się w nie na własną rękę, podobnie jak przeprowadzenie samej diagnostyki leży raczej poza zasięgiem możliwości przeciętnego użytkownika samochodu, warto więc w tej kwestii zdać się na fachowców i raz na jakiś czas taką stację odwiedzić.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Komputer, który reguluje oraz monitoruje pracę mechanizmów w naszym aucie, zostanie wówczas podłączony do komputera wyposażonego w wyżej wspomniany software. Dzięki specjalnemu interfejsowi wyświetlone zostaną tzw. kody błędów. Poinformują one o wszystkich możliwych awariach, w tym o usterkach, które jeszcze nie dają o sobie znać podczas jazdy. Pozwala to wykryć i precyzyjnie wskazać problem odpowiednio wcześnie – zanim konieczne stanie się przeprowadzenie jakiejś poważniejszej (a tym samym bardziej kosztownej) akcji naprawczej.

Kalibracja przy okazji

Komputerowa diagnostyka samochodu umożliwia kontrolę jego parametrów nie tylko „w spoczynku”, ale też w ruchu – mówi specjalista z katowickiego serwisu Ford Sławek. – Przy okazji pozwala w dodatku skalibrować niektóre podzespoły, jak układ klimatyzacji, poduszki powietrzne lub automatyczną skrzynię biegów – wylicza. Tego typu zabieg stanowi też czasem konieczność, na przykład po wymienieniu przepustnicy.

Testy przed zakupem w komisie

Dzięki komputerowej diagnostyce pojazdu sprawdzimy zarówno jego stan techniczny, jak i przebieg. Warto więc ją oczywiście zlecać regularnie w ramach kontroli samochodu, którym jeździmy na co dzień, ale szczególnie polecana jest wtedy, gdy planujemy zakup używanego auta. Dowiemy się wówczas o wszystkich ewentualnych usterkach – nie tylko tych świadomie ukrywanych przez sprzedającego, ale też tych, o których on sam nie ma nawet pojęcia. Odczyt informacji zebranych przez czujniki przeciążeń pozwoli nam ponadto odtworzyć wypadkową historię pojazdu, sama diagnostyka zaś – właściwie zidentyfikować też jego numer VIN.

śr. ocena 5 / głosów 5