Co warto wiedzieć organizując pogrzeb?

Odejście bliskiej osoby jest wstrząsającym wydarzeniem. I choć bywa to bardzo trudne, tuż po śmierci trzeba zaplanować pochówek oraz załatwić urzędowe formalności. W ciągu 3 dni od zgonu należy skompletować odpowiednie dokumenty i złożyć je w urzędzie stanu cywilnego. Przez ten czas trzeba także wybrać trumnę, nagrobek, zorganizować mszę oraz ustalić z zakładem pogrzebowym szczegóły dotyczące pogrzebu.

organizacja-pogrzeb

Czynności formalne

Pogrzeb odbywa się przed upływem 72 godzin od zgonu, chyba że nastąpił on przez chorobę zakaźną. W takich wypadkach muszą to być 24 godziny. Jak tłumaczy pracownik zakładu pogrzebowego Zorza w Katowicach:

Żeby móc zorganizować pogrzeb, należy uzyskać najpierw kartę zgonu zmarłego, którą wystawia lekarz orzekający śmierć lub lekarz opiekujący się zmarłym na 30 dni przed jego śmiercią.

Następnie w urzędzie stanu cywilnego w ciągu trzech dni trzeba okazać kartę zgonu, dowód osobisty zmarłej osoby i odpis aktu urodzenia. Przynależność do kościoła zobowiązuje także do odprawienia mszy pogrzebowej. Godzinę oraz inne szczegóły ustala się w kancelarii parafii, do której należała zmarła osoba.

Pomoc zakładu pogrzebowego

Zakres usług poszczególnych zakładów może się znacznie od siebie różnić, dlatego warto zwrócić uwagę, czy oferta danego zakładu nam odpowiada. Niezbędne jest indywidualne podejście oraz profesjonalna pomoc na każdym etapie przygotowań do ceremonii pogrzebowej. Z zakładem należy ustalić termin przewiezienia zwłok do kostnicy, a także ubranie i uczesanie zmarłego. Istotne jest także przygotowanie nekrologów do prasy oraz klepsydr do powieszenia na ogrodzenie domu i kościoła. Pracownicy zakładu zajmują się także takimi czynnościami jak umycie ciała, przebranie w czarny strój czy ułożenie w trumnie. Przy nieboszczyku zostawia się modlitewnik, różaniec oraz religijny obrazek. Firma pogrzebowa pomaga również w załatwianiu formalności, a w niektórych przypadkach oferuje bezgotówkowe rozliczenie w ramach pogrzebu z ZUS-u, KRUS-u, MSWiA i innych.

Trumna oraz kwiaty

Z zakładem ustala się także datę pogrzebu, wybór odpowiedniego cmentarza, miejsce pochówku oraz rodzaj obrządku religijnego. Jeśli rodzina sobie życzy, zakład może pomóc w organizacji kremacji ciała. Bliscy muszą także wybrać trumnę odpowiedniej wielkości. Cena zależna jest od takich czynników jak drewno, z którego jest wykonana oraz materiał wyścielony w środku. Nie można również zapomnieć o zamówieniu wieńców z kwiatów żywych lub sztucznych, które przepasa się szarfą z napisem pożegnalnym. Niektóre zakłady w swojej ofercie usług pogrzebowych posiadają wykonanie wieńców i wiązanek, co w takich chwilach może być bardzo pomocne.

śr. ocena 5 / głosów 5