Co warto wiedzieć o montażu zasuwy burzowej

Zasuwy burzowe to nieocenione rozwiązanie wykorzystywane w sieciach kanalizacyjnych. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie zalaniu pomieszczeń na skutek przepływu wstecznego. Kanalizacyjny zawór zwrotny to skuteczny sposób na zabezpieczenie najniższych partii budynków, którego stosowanie jest wygodne i korzystne, a przy tym regulowane przepisami prawa o urządzeniach przeciwzalewowych. Co warto wiedzieć o zasuwach burzowych i ich montażu?

Do czego służą zasuwy burzowe?

Zasuwa burzowa to specjalny zawór zwrotny posiadający zawieszoną klapkę z uszczelką, która pozwala na swobodne odprowadzanie ścieków z budynku, ale uniemożliwia cofanie się ich do pomieszczeń. Ta prosta konstrukcja pozwala zabezpieczyć sieć kanalizacyjną na wypadek sytuacji, takich jak burze i ulewne deszcze, roztopy czy też powodzie. Zdarzenia te niejednokrotnie skutkują przepływem zwrotnym ścieków, czyli cofaniem się ich do budynku, a w rezultacie zalaniem najniżej położonych partii budynku, np. piwnic czy garażu na skutek przeciążenia sieci kanalizacyjnej.

Przyczyną tego może być źle zaprojektowana kanalizacja, za mała średnica rur czy po prostu zbyt duża ilość wody nagromadzona przez intensywne opady deszczu. Atutem zaworu burzowego jest fakt, że działa ona automatycznie i nie wymaga zasilania z zewnątrz. Oprócz tego do zalet tego urządzenia należy również ochrona przed gryzoniami oraz nieprzyjemnymi zapachami wydostającymi się z kanalizacji. Zasuwy burzowe produkowane są z wytrzymałych materiałów, takich jak polipropylen, odpornych na działanie agresywnych ścieków i wysokich temperatur.

Zasuwy burzowe – zasady montażu

Skuteczne działanie zasuwy burzowej uzależnione jest od jej prawidłowego montażu w sieci kanalizacyjnej. Istotna jest również wysoka jakość samego produktu. Zasuwy burzowe znajdziemy w ofercie renomowanych firm dostarczających rozwiązania z zakresu branży wodno-kanalizacyjnej, takich jak  Z.U.H. ,,INSTALATOR”. Jeśli chodzi o instalację zasuwy burzowej, zawory te montuje się w poziomych systemach kanalizacji na rurach odpływowych.

Istnieje możliwość instalacji zasuwy zamiast rewizji, zwanej również czyszczakiem. W takim wypadku zawód montowany jest w miejscu wyjścia instalacji kanalizacyjnej z budynku. Należy przy tym pamiętać o tym, aby średnica zasuwy była odpowiednio dobrana do wymiarów przewodu. Ponadto trzeba wystrzegać się błędów instalacyjnych, takich jak montaż na urządzeniach grzewczych lub chłodniczych, a także w strefie przemarzania i na głównym przewodzie kanalizacyjnym. Warto też zapewnić swobodny dostęp do zaworu burzowego, by móc konserwować zasuwę i usuwać ewentualne usterki. Prawidłowy montaż zasuwy burzowej zależy w dużej mierze od projektu sieci kanalizacyjnej. Dobrze dobrane i odpowiednio zainstalowane urządzenie to skuteczne zabezpieczenie budynku przed zalaniem.

śr. ocena 5 / głosów 5