Co to znaczy, że opakowanie jest flokowane?

Tworzywa sztuczne to uniwersalna grupa materiałów wykorzystywanych do produkcji artykułów na potrzeby różnych branż. Szczególną popularnością cieszą się plastikowe opakowania, które cenione są ze względu na swoją wysoką trwałość, odporność oraz bogate możliwości projektowania i obróbki. Jedną z metod uszlachetniania opakowań z tworzyw sztucznych jest ich flokowanie. Na czym dokładnie polega ta technika?

opakowania flokowane korytka plastikowe

Na czym polega flokowanie opakowań?

Jak wspomniano na wstępie, do zalet opakowań produkowanych z tworzyw sztucznych należą przede wszystkim ich walory użytkowe, w tym wysoka trwałość. Nie bez znaczenia jest jednak także estetyka, która w branży opakowaniowej odgrywa istotną rolę. Jedną z metod zdobienia opakowań plastikowych jest flokowanie. Nazwa tej metody wzięła się od określenia floku, czyli tzw. strzyży tekstylnej, na którą składają się drobne włókna wykonane np. z wiskozy lub poliamidu. Długość tak przyciętych “włosków” nie przekracza 5 mm. Przy użyciu kleju i urządzenia elektrostatycznego flok nakładany jest na wybraną powierzchnię wykonaną czy to z tworzywa sztucznego, czy z metalu, szkła lub drewna. W ten sposób na materiale tworzy się warstwa równo ustawionych włókien, które wyglądem przypominają zamsz.

Tak udekorowane opakowanie nie tylko efektownie się prezentuje, ale jest również przyjemne w dotyku.

– Wymienia zalety tej metody pracownik firmy Conus, która zajmuje się produkcją opakowań z tworzyw sztucznych.

Ponadto flokowanie korzystnie wpływa na walory użytkowe, w tym parametry izolacyjne materiałów, które stają się bardziej szczelne i trwałe.

Zastosowanie opakowań flokowanych

Flokowanie znakomicie sprawdza się jako metoda zdobienia opakowań produkowanych z tworzyw sztucznych – mogą to być wszelkiego rodzaju pudełka, wytłoczki, wkładki i kuwetki plastikowe służące do przechowywania różnych artykułów, szczególnie tych o znacznej wartości. Zdobione warstwą drobnego włosia opakowania przeznaczone są np. na biżuterię, kosmetyki, alkohole, sztućce i inne produkty zaliczane do grupy towarów ekskluzywnych, takie jak zegarki, perfumy czy telefony komórkowe. Wynika to z faktu, iż flokowanie chroni cenne artykuły przed uszkodzeniem i podnosi walory estetyczne opakowania. Jak się jednak okazuje, technika ta ma znacznie więcej zastosowań i wykorzystywana jest np. w branży wnętrzarskiej, a także przy produkcji artykułów motoryzacyjnych, zabawek, odzieży oraz materiałów reklamowych i tekstylnych. Podsumowując; flokowanie to uniwersalna metoda uszlachetniania opakowań z tworzyw sztucznych i innych artykułów, mająca na celu podniesie walorów estetycznych materiałów i zwiększenie ich trwałości.

śr. ocena 5 / głosów 3