Chłodziarki medyczne i ich zastosowanie

Leki i szczepionki to produkty wrażliwe na temperaturę przechowywania.
Podobnie krew, osocze i różne próbki biologiczne, takie jak: bakterie, erytrocyty, wirusy, komórki szpiku kostnego, DNA, RNA, białka, leukocyty.
Wszystkie te produkty należy przechowywać w urządzeniach laboratoryjnych, zaprojektowanych specjalnie do tego celu. Dlatego w laboratoriach naukowo-badawczych i instytucjach medycznych znajdują zastosowanie chłodziarki medyczne.

Rodzaje urządzeń chłodniczych

Według jednego z ekspertów z firmy Frost z całej gamy medycznych urządzeń chłodniczych szczególne zastosowanie mają: chłodziarki farmaceutyczne i laboratoryjne, zamrażarki niskotemperaturowe, chłodziarko-zamrażarki laboratoryjne, schładzarki odpadów medycznych i rejestratory temperatury.

Kto potrzebuje i wykorzystuje chłodziarki medyczne?

Zarówno zamrażarki, jak i chłodziarki medyczne znajdują zastosowanie przede wszystkim w medycynie, przemyśle oraz badaniach naukowych. Urządzenia tego typu wykorzystuje się w stacjach krwiodawstwa i krwiolecznictwa lub bankach krwi, szpitalach, przychodniach, gabinetach lekarskich i domach opieki, a także aptekach i całej branży farmaceutycznej. Urządzenia chłodnicze stosuje się ponadto w bioinżynierii, a także w przemyśle elektronicznym i chemicznym.

Chłodziarki z zabezpieczeniem przeciwiskrowym zapewniają również bezpieczne przechowywanie materiałów wybuchowych i łatwopalnych oraz mogą pracować w pomieszczeniach z podwyższonym ryzykiem wybuchu. 

Krioterapia

Szczególne zastosowanie w medycynie mają jeszcze inne urządzenia chłodnicze, takie jak komory niskich temperatur.  Od wielu lat wykorzystuje się je podczas zabiegów, takich jak krioterapia. Krioterapia jest metodą leczniczą, podczas której dochodzi do schładzania powierzchni ciała niską temperaturą. W takich warunkach dochodzi do przyspieszenia krążenia krwi, a niskie temperatury mogą działać dobroczynnie na nasz organizm. Krioterapia oddziałuje na układ hormonalny i odpornościowy. Powoduje wzmożone wydzielanie endorfin, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Wybór medycznych i laboratoryjnych urządzeń chłodniczych

Urządzenia takie posiadają wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dlatego przy wyborze sprzętu warto zwracać uwagę na urządzenia znanych i cenionych producentów, które posiadają atesty i certyfikaty potwierdzające wysoką jakość produkcji. Daje to pewność, że sprzęt taki będzie służył przez wiele lat, a pobierane przez laboratoria próbki materiałów będą przechowywane w precyzyjnie ustalonych warunkach.

Warto również korzystać z doświadczeń firm, które sprzedażą i serwisem urządzeń dla placówek medycznych zajmują się od wielu lat.

śr. ocena 5 / głosów 5