Charakterystyka i zastosowanie odzieży antyelektrostatycznej

Wiele zajęć wymaga odpowiednich zabezpieczeń, aby pracownik mógł bez ryzyka dla zdrowia wykonywać swoje obowiązki. Jedną z form zapobiegania wypadkom jest odzież ochronna. Szczególnym jej rodzajem są ubrania antyelektrostatyczne. Przed czym chronią, w jakich sytuacjach są konieczne i jak są wykonane? Poznaj odzież ochronną antyelektrostatyczną.

Gdzie i po co jest używana odzież antyelektrostatyczna?

Wiele materiałów ma skłonność do gromadzenia ładunków elektrostatycznych. Przykładem mogą tu być tkaniny, które z łatwością elektryzują włosy na głowie podczas zakładania bluzki czy swetra. O ile na co dzień te niewielkie wyładowania nam nie przeszkadzają, o tyle w niektórych sytuacjach mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

W strefach zagrożonych wybuchem ładunek elektrostatyczny może okazać się iskrą zapłonową – mówi specjalista z firmy Wega, która zajmuje się produkcją odzieży ochronnej. – Zwykłe ubranie mogłoby stać się przyczyną tragedii. Dlatego powstały stroje robocze antyelektrostatyczne.

Przez strefę zagrożenia wybuchem rozumie się miejsce, w którym zachodzi ryzyko, że powietrze lub inny utleniacz wejdzie w skład mieszanki z palną substancją i że stężenie tej mieszaniny będzie się mieściło w zakresie, w którym może dość do eksplozji. Mogą to być palne pyły, mgły, ciecze i gazy. Osoby pracujące w takich miejscach powinny nosić odzież, na której nie gromadzą się ładunki elektrostatyczne.

Przykład odzieży antyelektrostatycznej

Jako przykład odzieży antyelektrostatycznej może posłużyć zestaw złożony z bluzy oraz spodni ogrodniczek. Bluza ma długie rękawy i kieszenie, spodnie także wyposażono w kieszeń na bawecie. Zapięcia stanowią zatrzaski typu spring ukryte pod plisą, jedynie kieszeń spodni zamykana jest na zamek kostkowy.

Ubrania wykonane są z najwyższej jakości tkaniny o gramaturze 245 g/m2. Aby zapewnić bezpieczeństwo elektrostatyczne, wykorzystano domieszkę włókna węglowego. Zastosowane materiały oraz krój sprawiają, że odzież umożliwia odprowadzanie ładunków elektrostatycznych, dzięki czemu nie dochodzi do ich gromadzenia się i nagłych wyładowań w strefie zagrożenia wybuchem. Skuteczność odzieży potwierdza fakt, że spełnia ona normy PN-EN 340:2006 oraz PN-EN 1149-5:2009, a także posiada certyfikat WE/S/879/2007 wydany przez CIOP-PIB.