Charakterystyka transportu drogowego

Transport drogowy odgrywa bardzo dużą rolę w tworzeniu wzrostu gospodarczego, zwłaszcza jeżeli w danym państwie panują dogodne do jego praktykowania warunki. W przypadku Polski sieć dróg i autostrad jest z roku na rok rozszerzana i ulepszana. Są to istotne procesy, również ze względu na położenie Polski – jej topografia sprzyja rozwojowi sieci komunikacyjnej, która łączy wiele państw i głównych miast. W naszym artykule przyglądamy się bliżej transportowi drogowemu i usługom z nim związanych.

Przykładowe podziały transportu drogowego

Zacznijmy od rodzajów transportu drogowego. Można wyróżnić:

  • transport regularny, określany jako publiczny przewóz osób oraz ich bagażu w określonych odstępach czasowych na konkretnych trasach,
  • transport regularny specjalny – niepubliczny przewóz regularny określonej liczby osób,
  • transport wahadłowy, czyli wielokrotny przewóz zorganizowanych grup osób w dwie strony (tam i z powrotem),
  • transport okazjonalny – przewóz osób, nie będący przewozem regularnym, regularnym specjalnym ani wahadłowym,
  • transport kabotażowy – przewóz pojazdem samochodowym zarejestrowanym za granicą lub wykonywanym przez przedsiębiorcę.

Biorąc pod uwagę inne kryteria, transport drogowy można podzielić na:

  • transport krajowy i transport międzynarodowy,
  • przewóz przesyłek całopojazdowych i przewóz przesyłek drobnych,
  • transport bezpośredni i transport kombinowany.

Zalety transportu drogowego

Transport drogowy jest wykorzystywany w większości operacji logistycznych. Ze względu na rozbudowaną sieć dróg i autostrad usługi transportowe mogą być świadczone na bardzo szeroką skalę. Ich zasięg umożliwia dojazd praktycznie w większość miejsc. Inną kwestią, wpływającą na popularność tego rodzaju transportu, jest niska kapitałowa bariera wejścia na rynek przewoźników samochodowych. Oznacza to duży wybór wśród firm, świadczących usługi transportu drogowego. Ponadto, zaletami są: duża szybkość przewozu oraz elastyczność podróży, niskie koszty utrzymania (w przypadku komunikacji miejskiej), a także możliwości dowozu do innych gałęzi transportu (np. portów czy lotnisk).

Warto mieć jednak świadomość, że utrzymywanie własnej floty pojazdów przez przedsiębiorstwo nie zawsze jest opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia – zauważa dyrektor operacyjny NET-CARGO – spedytora z wieloletnim doświadczeniem w organizowaniu międzynarodowej spedycji morskiej, lądowej i lotniczej. – W przypadku konieczności przetransportowania towarów z jednego miejsca na drugie, warto skorzystać z usług działających na polskim rynku firm transportowych, które współpracują z czołowymi przewoźnikami.

śr. ocena 5 / głosów 6