Charakterystyka stanowisk zrobotyzowanych

Szybkość i precyzja to dwa czynniki, które w istotny sposób wpływają na efektywność produkcji – produkty muszą być wytwarzane w jak najwyższym tempie, żeby zaspokoić zapotrzebowanie rynku i z wysoką dokładnością, żeby sprostać normom jakościowym. Dlatego przedsiębiorcy w licznych branżach stawiają na roboty – maszyny pozwalające zautomatyzować liczne procesy produkcyjne. Do ich wykorzystania w zakładzie produkcyjnym konieczne jest zbudowanie odpowiedniego stanowiska

stanowisko-zrobotyzowane

Czym są stanowiska zrobotyzowane?

Stanowiskami zrobotyzowanymi nazywamy układ urządzeń mechanicznych, wykorzystywanych do konkretnych zadań – mówi przedstawiciel firmy Centrum ProjektJego głównym elementem jest robot przemysłowy, czyli sterowana automatyczne, programowalna i wielozadaniowa maszyna manipulacyjna.

Zwykle roboty przemysłowe to urządzenia stacjonarne. Ich charakterystyczną cechą jest konstrukcja – robot przemysłowy swoim wyglądem przypomina ludzkie ramię, choć jego swoboda ruchu jest zwykle dużo większa. Poza robotem w skład stanowiska wchodzi również stanowiska kontrolne, pozwalające wprowadzić program pracy dla robota, podajniki, taśmociągi i inne.

Zastosowania stanowisk zrobotyzowanych

Stanowiska zrobotyzowane znajdują bardzo szerokie zastosowanie w branży produkcyjnej. Wykorzystywane są między innymi do spawania i lutowania elementów, montażu, obróbki tworzyw, nakładania klejów i lakierów, a także paletyzacji, czyli układania gotowych produktów bądź półproduktów na palety, tak aby były gotowe do transportu.

Zalety stanowiska zrobotyzowanych

Stanowiska zrobotyzowanecoraz powszechniejsze w zakładach produkcyjnych, co jest wynikiem ich licznych zalet. Między innymi:

  • Programowalności i automatyczne sterowanie – robot przemysłowy może zostać skonfigurowany do wykonywania konkretnych zadań bez zmiany układu sterowania bądź struktury mechanicznej. Program wykonywany jest całkowicie samodzielnie, nie ma potrzeby ingerowania w pracę urządzenia.
  • Szybkość, precyzja i powtarzalność – raz zaprogramowany robot wykonuje swoją pracę w powtarzalnych, identycznych cyklach. Dzięki temu możliwe jest znaczące zwiększenie szybkości produkcji i maksymalizacja precyzji wykonywanych zadań.
  • Mniejsze koszty pracy – mimo, że zakup jednego stanowiska zrobotyzowanego to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych, to w dłuższej perspektywie czasowej jest to inwestycja bardzo opłacalna dla przedsiębiorstwa. Wiąże się to z redukcją pełnych kosztów zatrudnienia pracowników (pensji, ubezpieczenia, opieki zdrowotnej etc.). Ponadto stanowisko zrobotyzowane pozwala znacznie zwiększyć efektywność produkcji i jednocześnie wyniki finansowa przedsiębiorstwa.
śr. ocena 5 / głosów 3