Charakterystyka odkurzaczy przemysłowych

Utrzymanie odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych stanowi jeden z podstawowych wymogów, stawianych współczesnym zakładom przemysłowym. Tylko pomieszczenia wolne od zanieczyszczeń produkcyjnych mogą sprostać wszelkim standardom, zapewniając najwyższą klasę wytwarzanych wyrobów. Jak dbać o czystość wnętrz? Najlepiej korzystać z nowoczesnego sprzętu oraz profesjonalnych urządzeń czyszczących. Doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie odkurzacza przemysłowego.

odkurzacz

Odkurzacze przemysłowe w praktyce

Odkurzacze przemysłowe to specjalistyczny sprzęt czyszczący, wykraczający swoimi możliwościami technicznymi ponad funkcjonalność typowych odkurzaczy domowych. Jego głównym zadaniem jest przyspieszenie procesu roboczego w mocno zapylonym, zanieczyszczonym środowisku. Z jednej strony służy to bezpieczeństwu i komfortowi pracowników. Z drugiej, prowadzi do podwyższenia standardów produkowanych wyrobów – objaśnia specjalista firmy Rolmasz, prowadzącej sprzedaż elektronarzędzi i hydrauliki siłowej.

Kryteria podziału odkurzaczy

Do dyspozycji użytkowników jest dostępnych kilka typów odkurzaczy przemysłowych, zależnych głównie od typu generowanych zanieczyszczeń. Wyróżniamy trzy podstawowe klasy urządzeń, sformułowane w oparciu o maksymalne dopuszczalne stężenie pyłów w powietrzu (mg/m3), zgodnie z obowiązującym systemem klasyfikacji pyłów i normą międzynarodową EN 60335-2-69. Wspomniane klasy to – L (low), M (medium) oraz H (high).

Klasy odkurzaczy przemysłowych

Odkurzacze klasy L są wykorzystywane przy usuwaniu drobnego pyłu – z drewna, gipsu, piasku, żwiru itd. – powstałego przy okazji prac stolarskich oraz niewielkich remontów. Urządzenia klasy M dysponują nieco szerszymi możliwościami. Dzięki nim uporamy się z pyłem z drewna i materiałów drewnopochodnych, a także z gipsu, lakierów czy farb. Odkurzacze klasy H to sprzęty wyższej klasy o specjalnym przeznaczeniu. Wykorzystuje się je przede wszystkim przy usuwaniu substancji szkodliwych (azbest, pleśń, kadm, ołów i in.).

Kryteria wyboru odkurzaczy

O wyborze odkurzacza przemysłowego nie decyduje wyłącznie jego klasa. Poszczególne urządzenia posiadają wiele parametrów technicznych, do których należą m.in. moc silnika, wielkość zbiornika, długość przewodu i dodatkowe funkcjonalności (np. system samoczyszczenia). Przed dokonaniem zakupu warto się zastanowić. W razie potrzeby można skontaktować się ze specjalistami sklepów branżowych, którzy udzielą cennych wskazówek.

śr. ocena 5 / głosów 1